V Praze 9 se loni prodalo 695 nových bytů, což je nejvíc ze všech městských obvodů metropole. O pár desítek méně se jich prodalo v Praze 5 a přes 500 bytů zakoupili lidé v Praze 4. Celkem v těchto třech městských obvodech našlo majitele téměř 60 % ze všech 3.100 prodaných nových bytů. Sedm z deseti prodejů tvořily menší byty 1+kk a 2+kk, které jsou díky rostoucímu podílu jednočlenných a dvoučlenných domácností i špatné dostupnosti bydlení stále žádanější. Ukazuje to čerstvá analýza společností Central Group, Trigema a Skanska.
V devátém, pátém a čtvrtém pražském obvodu se nachází mnoho brownfieldů, které jsou budoucností stavebního rozvoje Prahy. Díky výstavbě na těchto bývalých průmyslových plochách uvnitř města se daří zajišťovat nové bydlení, aniž by se metropole rozrůstala do okolní krajiny.
Dlouhodobě stavebně nejdynamičtějším obvodem je Praha 9. Díky rozvoji brownfieldů soukromými investory se v ní chystá téměř čtvrtina ze všech 137.000 připravovaných bytů v metropoli. To se odráží i v čerstvých údajích. Vedle prvenství v prodaných nových bytech za rok 2022 byla v Praze 9 na konci roku i největší nabídka projektů.
„Zúročuje se, že počet povolených bytů v Praze 9 za posledních 10 let přesáhl 10 tisíc. To je skoro třetina ze všech zhruba 35 tisíc bytů, které se za stejné období povolily v celé metropoli. Proto Praha 9 může nabídnout byty za příznivější cenu než některé další městské obvody. Central Group zde loni začal stavět projekt Tesla Hloubětín, který je nejprodávanějším bytovým projektem v Praze a zároveň jedním z největších rezidenčních projektů současnosti,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
V Praze 5 se loni prodalo 648 nových bytů, tedy víc než pětina z celkového počtu. V předchozím, prodejně rekordním roce byl podíl prodaných bytů v tomto městském obvodě nejvyšší – vyšplhal se na 1.367 (přes 18 %). Praha 4 byla v roce 2021 s 1.306 prodanými byty druhá nejsilnější a Praha 9 s prodeji 1.277 bytů třetí. Celkem se v roce 2021 prodalo 7.450 nových bytů, o rok později to bylo o 60 % méně.
Přes dvě třetiny prodejů v loňském roce tvořily byty o dispozicích 1+kk a 2+kk. Sílící poptávka po malých bytech odpovídá demografickému vývoji ve vyspělých zemích včetně České republiky, kde stále roste podíl jednočlenných a dvoučlenných domácností.
Tento trend potvrdily výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2021 zveřejněné nedávno Českým statistickým úřadem. Podle nich se zvedl podíl lidí, kteří žijí sami, na téměř 36 procent. Podíl jednočlenných domácností byl s jednou výjimkou nejvyšší ve všech krajích. Vůbec nejvyšší byl v Praze, kde se dostal téměř na 44 % a v kombinaci s podílem dvoučlenných domácností dokonce na rekordních 73 %.
„Vyšší poptávku po menších bytech evidujeme dlouhodobě a tento trend stále sílí. Zatímco ještě v roce 2016 se malých bytů prodalo kolem 60 %, loni to bylo ještě o 10 procentních bodů víc. Zákazníkům vycházíme vstříc, v současnosti máme v nabídce kolem 420 bytů s dispozicí 1+kk nebo 2+kk v šesti lokalitách po celé Praze,“ komentuje Tomášková.
Menší jednotky dlouhodobě táhnou poptávku také kvůli intenzivnímu růstu cen nových bytů v minulých letech a v souvislosti se špatnou dostupností bydlení v celé zemi. Malé byty navíc mají v průměru také lepší investiční výnosnost než ty velké, což zvyšuje jejich atraktivitu pro kupující.