O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nejnižší úroky hypotéky: V roce 2014 je očekáván další pokles

Pozorovatelé hypotéčního trhu konstatují, že tuzemské banky letos začaly o klienty bojovat nečekaně brzy a úrokové sazby hypoték nadále klesají. Již probíhající zostřený boj finančních ústavů prostřednictvím úrokových slev na hypotékách se ale promítá do situace na trhu s byty. Zajišťuje mu další pozitivní impuls. Roste prý také poptávka po bytech jako investici.

V březnu 2014 se podle údajů Fincentrum Hypoindexu snížila průměrná úroková sazba na 3,01 procenta. Společnost Ekospol se přitom chlubí, že již dříve předpověděla propad pod hranici tří procent během letošního roku, a dokonce atakování historického minima z loňského června, kdy průměrná sazba činila 2,95 procenta.

„Souhra několika okolností vytváří podmínky, které značně přejí dalšímu snižování sazeb. Letos se podle našich analýz průměrná sazba dostane pod dosavadní historicky nejnižší úroveň,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Proč klesají úrokové sazby hypoték

Listopadová intervence České národní banky za oslabení koruny způsobila, že banky mají k dispozici ještě více volných peněz. Příležitostí, jak je zhodnotit, je však stále poskrovnu. Jednou z mála výjimek je trh s bydlením. Na něm jsou Češi podle zástupců Ekospolu ochotni zadlužit se i v současných náročných ekonomických podmínkách. Proto se banky soustředí právě na něj a svádějí ostrý boj o klienta – s úrokovými slevami na hypotékách letos přišly v předstihu zhruba dvou měsíců.

Intervence ČNB však zřejmě k zesílení poptávky po nemovitostech přispívá ještě z minimálně jednoho podstatného důvodu. „Lidé jsou nyní stále zřetelněji přesvědčeni o tom, že centrální banka je může ‚přes noc‘ připravit o část úspor, které mají v bance,“ uvádí Korec. „Proto zaznamenáváme i poměrně vysokou poptávku po bytech na investici. Lidé také byty kupují, aby své prostředky uložili někam jinam než právě na bankovní konto,“ uzavírá Korec.

Zatímco dlouhodobě činil podíl bytů koupených na investici deset až dvanáct procent, v roce 2012 podle Ekospolu vystřelil na dvojnásobek. A v průběhu roku 2013 se zvýšil až ke třiceti procentům, jak vyplývá ze statistik firmy. Nárůst nákupů bytů na investici zřejmě též souvisí s rozšířením nabídky bytů v takzvaných superlevných projektech, které svými cenami konkurují i starým panelákům.


(21. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(857)