O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nejlepší tipy - Jak zrychlit počítač

Pokud bojujete s pomalým počítačem, máme pro vás ty nejlepší tipy, jak ho zrychlit. Některé z nich přitom umožní zrychlit počítač bez finančních nákladů, jen za trochu (nebo více) času. Jiné s sebou sice finanční náklady nesou, ale jen velmi nízké, takže se bezpochyby vyplatí. Zrychlení počítačů jistě využijete jak pro odobní účely, tak ve svém byznysu.

Zrychlení počítače zdarma

Předpokládejme, že tak, jako většina lidí, používáte počítač s Windows. Začněme tedy otázkou: Jak je to dlouho, co jste počítač kompletně smazali a vše na něj nainstalovali znova? Pokud používáte daný počítač již několik let a k tomuto nikdy nedošlo, lze předpokládat, že právě toto by výrazně pomohlo. Každý počítač s Windows se totiž v průběhu času postupně zpomaluje s tím, jak do něj přibývají nové aplikace, aktualizace apod. Záleží samozřejmě na způsobu používání, u někoho lze doporučit reinstalaci po roce či po dvou, u jiného to klidně počká výrazně déle. Pokud se do reinstalace pustíte, samozřejmě je před ní třeba pečlivě zazálohovat všechna data (což je, ostatně, žádoucí dělat pravidelně i bez reinstalace).

Že je reinstalace příliš časově náročná a pro vaše účely možná zbytečná? Začněme tedy raději něčím méně náročným. Nespouští se po zapnutí Windows příliš mnoho programů, které tak váš počítač zdržují? Stiskněte kombinaci kláves Win+R, napište shell:startup a potvrďte. Není ten seznam programů, který vidíte - a které se mají spouštět po spuštění Windows - příliš dlouhý? Pokud ano, třeba některé budete moci odstranit a tím počítač zrychlit. Další programy, které se spouštějí po spuštění Windows najdete ve Správci úloh (vyvoláte ho z menu otevřeného pravým tlačítkem myši na Hlavním panelu, který je typicky dole na obrazovce) v panelu Po spuštění. V mnohých programech můžete vypnout volbu spouštění při startu v jejich nastavení.

Váš počítač mohou zpomalovat také některé činnosti, které provádí, aniž byste to po něm výslovně chtěli. Jednou z nich bývá takzvaná indexace souborů. Spusťte průzkumníka souborů, ťukněte na pravé tlačítko myši nad svým diskem (typicky C:) a zvolte Vlastnosti. Na kartě Obecné tu můžete zakázat indexaci obsahu souborů (a pokud podle obsahu souborů nevyhledáváte, vypnutí této vlastnosti se vás nijak nedotkne). Podobně může starší počítač zpomalovat antivirová kontrola v reálném čase a stahování aktualizací. I ty lze zpravidla vypnout, ale snížíte tím bezpečnost počítače. Vhodnější je tak poradit se s odborníky, za jakých podmínek lze tyto změny provést - a případně jak třeba zatěžující antivirus nahradit nějakým efektivnějším. Vždy dává také smysl mít na pevném disku dostatek volného místa, které může operační systém (i další programy) využívat ke své práci.

Zrychlení počítače levně i dráž

Další možností zrychlení počítače je takzvaný upgrade jeho hardwaru. Nejčastější jsou dnes dva postupy. Tím prvním je rozšíření takzvané operační paměti - RAM. Pokud má váš počítač méně než 4 GB RAM, určitě stojí za to o rozšíření na 4 GB uvažovat. Zpravidla prostě stačí přikoupit chybějící paměť a zasunout ji do příslušného slotu. Jde typicky o záležitost několika stokorun. Pokud na počítači provádíte i náročnější operace, jako je střih videa nebo úpravy větší grafiky, stojí mnohdy za to rozšířit až na 8 GB RAM. Vždy je jen vhodné dopředu zjistit, jaký typ paměti budete potřebovat a jaké přesně rozšíření je právě u vašeho PC možné.

Druhým velmi častým upgradem je výměna klasického disku za takzvaný SSD disk. Taková výměna zkrátí typicky čas potřebný pro spouštění systému a aplikací na polovinu až třetinu. Podle potřebné kapacity disku bude třeba investovat několik tisíc korun, navíc je třeba před výměnou starý disk na nový speciálně zkopírovat, případně po instalaci nového disku nainstalovat operační systém a všechny aplikace znovu. Více informací o možnostech výměny pevného disku za SSD najdete zde v magazínu BusinessIT.


(26. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2896)