Každý řidič má ze zákona povinnost sjednat si povinné ručení, tedy pojistku proti tomu, když nehodu způsobí on sám - aby bylo možné odškodnit nevinné účastníky nehody. Škoda viníka ale zůstane bez úhrady. Od toho tu je právě havarijní pojištění, které se stará o finanční zajištění škod na jeho vozidle. Jak ale najít a sjednat to správné havarijní pojištění?
Odborníci doporučují sjednat si povinné ručení a havarijní pojištění zároveň. Kromě mnohdy výrazné slevy se to vzhledem k vysokým výskytům havárií na silnicích opravdu vyplatí. V roce 2009 to bylo ještě 74 815 vzniklých nehod. Za rok 2017 se počet nehod na pozemních komunikacích vyšplhal až na hodnotu 103 821.
Kromě nehody pokrývá havarijní pojištění také řadu jiných možných událostí. Pro řidiče vlastnící nové dražší modely vozů je například téměř povinností pojištění rizika odcizení.
„Jakkoli starý model může potkat i poškození způsobené přírodními živly, jako jsou například kroupy nebo silný vítr. Takové poškození totiž může přijít, i když je auto ‚bezpečně‛ zaparkované před domem,“ radí Simona Kuldová, produktová specialistka pojišťovny Direct.
Stejně tak riziko vandalismu či srážky se zvířetem. Když tedy sjednáváte pojištění, vezměte v potaz, které události mohou potkat právě vás nebo si sjednejte balíček, který kryje všechna možná rizika. Ten bývá v dobré pojišťovně většinou doprovázen různými slevami nebo výhodami.
Pojišťovny mohou nabízet, kromě pojištění na jednotlivé události, také nějaké služby navíc. Můžete se setkat například s bezplatnou pomocí právních kanceláří pojišťovny, kde vám poradí, jak uplatit nároky na odškodnění, které z nehody plynou. To platí i v opačném případě, tedy poskytnutí rady, jak postupovat, pokud jste viníkem nehody vy.
Setkat se můžete i s doplňkovým připojištěním. Například pojištění pořizovací hodnoty vozidla. Nabízí se v případě sjednání více pojistných nebezpečí najednou (jako dopravní nehoda, střet a poškození zvířaty, odcizení, vandalismus a přírodní nebezpečí) a umožňuje vlastníkovi vozidla takové plnění, aby si mohl v případě škody pořídit jiné vozidlo ve stejné hodnotě. Běžné plnění, tedy plynoucí pouze z havarijního pojištění, totiž pokryje pouze aktuální tržní hodnotu vozidla. Vzhledem k tomu, že bere v potaz stáří a typ vozidla, jeho výbavu nebo počet najetých kilometrů, na koupi nového auta to pak mnohdy nestačí.
Myslete na to, abyste měli všechny zákonem dané náležitosti v pořádku. Pokud jezdíte s autem, které má propadlou technickou kontrolu, pojišťovna se na stav vozidla může odvolat. Nezapomeňte také na správné a šetrné zacházení s vozidlem. Pokud na vašem vozidle budou stopy, které ukazují neopatrnou obsluhu či údržbu, s plněním může být problém.
Vůbec nejčastější chybou, které se řidiči dopouštějí, je odkládání přezutí pneumatik. Někteří odvážlivci dokonce jezdí na letních pneumatikách po celý rok. Přitom zákonem daná povinnost, mít na motorovém vozidlu zimní pneumatiky, začíná už 1. listopadu nebo s první námrazou či vrstvou sněhu. Řidiči, kteří jezdí po namrzlých pozemních komunikacích, vystavují sebe i ostatní účastníky provozu velkému riziku nebezpečí. To vědí také všechny pojišťovny. Proto pokud se v případě nehody v zimním období zjistí, že jste neměli nazuté zimní pneumatiky, budete mít opět problém.
Další známou kličkou, díky které vám pojišťovna nemusí vyplatit peníze, je nehoda mimo pozemní komunikaci. Podle zákona značíme pozemní komunikaci jako takové místo, na kterém platí pravidla silničního provozu. Pokud tedy dojde ke srážce vozidel například na polní cestě...
Všeobecně se kličkám od pojišťoven dá předejít jen pevně stanovenými podmínkami v pojistné smlouvě, dodržováním zákonů a výběrem takové pojišťovny, na kterou se opravdu můžete spolehnout.