O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Nejdůležitější předpovědi pro oblast podnikových IS v roce 2015

Uživatelé podnikových informačních systémů se mohou těšit na jednodušší rozhraní i lepší funkčnost – ale IT oddělení se budou muset poprat s propojením různých řešení. Tak nějak by bylo možné shrnout závěry předpovědi analytické společnosti Panorama Consulting Solutions, která se specializuje na oblast ERP softwaru. Co dalšího lze očekávat?


I když jsou uživatelé stále poučenější, stále platí, že nasazení podnikového informačního systému s sebou nese řadu rizik. Analytici Panorama Consulting Solutions upozorňují, že navzdory vývoji se každý rok lze setkat s několika případy selhání ERP systémů u velkých firem a nejinak tomu podle nich bude i letos.

Vzroste přitom podle nich rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými implementacemi ERP. Co je tím myšleno? Firmy ve svém byznysu stále více sázejí na podporu informačních technologií a úspěšná implementace ERP je podpoří skutečně, dalo by se říci - hmatatelně. Neúspěšná implementace naopak nebude plnit řadu požadovaných funkcí a v horším případě bude dokonce bránit byznysu.

Zásadní otázka tak zní: Jak být úspěšní? Odpověď pochopitelně není snadná. Obecné rady jsou známé: Pečlivá analýza požadavků, pečlivý výběr řešení i dodavatele. K tomu může mimo jiné pomoci i znalost aktuálních trendů.

Software nebo služba?

Podle Erica Kimberlinga z analytické a konzultační společnosti Panorama Consulting Solutions dojde letos k rozmazání hranic mezi SaaS (software poskytovaný jako služba) a klasickým ERP softwarem. Mimo jiné proto, že dodavatelé ERP stále častěji nabízejí obě varianty a zákazníci si mnohdy volí nějaké hybridní řešení, které v sobě spojuje výhody obou variant.

Pokračovat bude přijetí mobilních a BI (business intelligence) řešení. Ta jsou totiž schopna nabídnout významné přínosy s přijatelnými investicemi - ať už finančními, nebo časovými. Vhodné analytické nástroje mohou usnadnit rozhodování, vhodná koncová zařízení pak poskytnou potřebné informace tehdy a tam, kde jsou potřebné.

To nejlepší z nejlepšího

Je třeba mít na mysli, že se ERP software nyní zásadně mění, a to nejen z hlediska toho, jak je technicky provozován. Řadu jeho funkcionalit jsou schopna zastat SaaS (software jako služba, mnohdy poskytovaný na webu) řešení dalších dodavatelů, mezi kterými Kimberling jmenuje třeba společnost Salesforce. I když je vnímána jako poskytovatel CRM, její řešení – spolu s řešeními dalších dodavatelů – výrazně narušuje systém ERP balíků tak, jak byly dosud známy. Klienti si mnohdy mohou vybírat jednotlivá řešení od více různých dodavatelů.

Klienti tak stále častěji nebudou vázáni na řešení jednoho dodavatele balíku ERP, ale budou si moci vybírat od různých dodavatelů – to nejlepší řešení pro danou oblast. Nebudou se tak muset spokojit s kompromisem, s funkcemi modulů, které pro ně nejsou optimální, ale budou si moci pro každou oblast vybrat to, co jim nejvíce vyhovuje.

S tím ovšem souvisí i jeden problém: Stále důležitější bude schopnost integrace jednotlivých řešení. Je totiž třeba, aby spolu jednotlivá řešení komunikovala, resp. aby využívala nějakého komunikačního kanálu, který zajistí konzistenci celého systému. Užívat řadu vzájemně nepropojených systémů je v dnešní době nemyslitelné.

Snazší práce

Kimberling přináší ještě jednu pozitivní zprávu: Dochází k proměně uživatelských rozhraní ERP. Proč právě nyní? Až dosud platilo, že ERP systémy nabízely příliš komplikované rozhraní, ale rostoucí počty uživatelů počítačů i různých on-line služeb znamenají i proměnu vnímání informačních technologií: Nikdo už není zvědavý na nepřehledná a nekonzistentní zobrazení informací a ovládacích prvků, když je zřejmé, že i u komplexních řešení to prostě jde judělat i ednoduše.

Kimberling jako příklady uvádí nová rozhraní systémů významných dodavatelů, jako jsou JD Edwards, Epicor nebo Infor. Jednodušší rozhraní by mělo ERP systémy přiblížit dalším uživatelům a těm stávajícím zjednodušit jejich používání.


(2. 2. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Informace ve firmách: Používejte vhodný informační systém

Těžko bychom asi dnes hledali firmu, která nepoužívá žádný digitální informační systém. Jistě, mezi používanými systémy budou velké rozdíly: Někde...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:

Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1662)