O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nejčastější nezaměstnaní: Administrativní pracovníci i dělníci

Podle Úřadu práce k poslednímu únoru 2014 hledalo práci celkem 625 390 lidí. To je ve srovnání s předchozím měsícem o 3 884 (0,6 %) uchazečů méně, meziročně pak o 31 707 osob více. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 610 729 dosažitelných uchazečů, jsou tedy schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání. A další údaje?

Podíl nezaměstnaných zůstal na hodnotě 8,6 % (leden 2014 – 8,6 %, únor 2013 – 8,1 %). Práci hledalo 8,2 % žen a 9 % mužů.  

Zatímco v lednu hlásily meziměsíční nárůst nezaměstnaných všechny regiony, v únoru už byla situace na trhu práce příznivější. Celkem 58 okresů zaznamenalo pokles nezaměstnanosti. Z toho největší byl v okrese Cheb (o 3,7 %), Plzeň – jih (o 3,2 %) Klatovy a Domažlice (shodně o 3 %). Podíl nezaměstnaných vzrostl oproti minulému měsíci v 19 regionech. Nejvíce nově příchozích uchazečů zaevidoval ÚP ČR v okresech Praha - západ (nárůst o 4,2 %), Brno - venkov (o 2,5 %), Prostějov (o 2 %) a Praha – východ (o 1,8 %).

I když únor patří mezi měsíce, kdy se nezaměstnanost většinou vyšplhá nejvýš, letos, zřejmě i díky mírné zimě, absolutní počet lidí bez práce ve srovnání s lednem naopak klesl. A meziměsíčně se snížil o více než 33,5 tisíce i počet nově zaevidovaných uchazečů o zaměstnání. Tento trend by měl pokračovat i v březnu, kdy se začnou rozbíhat některé z přerušených sezónních prací zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví a turistickém ruchu. Pozitivně by mohlo ovlivnit vývoj na trhu na práce i postupné oživování ekonomiky.

Nejčastější nezaměstnaní

V evidenci ÚP ČR byli nejčastěji klienti se základním vzděláním a vyučení. Dále pak mladí lidé mezi 20 – 29 lety a uchazeči nad 50 roků. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje podle svých zástupců Úřad práce ČR zvýšenou péči.

Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali administrativní pracovníci, montážní, manipulační, pomocní a nekvalifikovaní dělníci, řemeslníci, prodavači, číšníci, servírky či zedníci. Zaměstnavatelé měli v únoru zájem nejčastěji o strážné, seřizovače, obsluhu CNC strojů a obráběcích strojů, soustružníky, frézaře, svářeče, kovodělné dělníky, finanční poradce, uklízeče, zdravotní sestry a lékaře, programátory, řídící pracovníky v dopravě, dále pracovníky v logistice, gastronomii a pomocné pracovníky ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, operátory call center, řidiče nákladních automobilů, elektrotechniky, zedníky či zámečníky. Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí.


(11. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(809)