O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Nefinanční ukazatele: Jak firmy informují o své společenské odpovědnosti

Analýzu stavu takzvaného nefinančního reportingu provedla společnost KPMG, a to ve 45 zemích světa, včetně České republiky. Zaměřila se na stovku největších firem v každé zemi a 250 největších společností působících globálně. Analyzovány byly výroční zprávy, samostatné zprávy o společenské odpovědnosti a udržitelnosti a webové stránky daných společností. Česká republika patří mezi země s nejnižším počtem společností, které reportují své nefinanční ukazatele.

Z evropských zemí si nejlépe v nefinančním reportingu vedou Francie (93 % ze 100 největších společností), Velká Británie (90 %), Norsko (86 %) a Dánsko (82 %). V České republice veřejně uvádí své nefinanční ukazatele, tedy například dopady podnikání na životní prostředí, dodržování lidských práv, filantropie nebo protikorupční pravidla a transparentnost, pouze 43 % ze 100 největších společností v České republice.

„Česká republika stále neimplementovala směrnici EU o nefinančním reportingu a musí tak učinit nejpozději do konce roku 2016. Povinnost se bude vztahovat pouze na společnosti veřejného zájmu, kterých není v ČR vysoký počet. Přeneseně se ale povinnost bude vztahovat i na řadu poboček dcer velkých mezinárodních skupin, které v ČR působí. Zejména pokud jde o environmentální ukazatele, můžeme očekávat, že tyto firmy budou vyvíjet tlak v oblasti nefinančního reportingu i na své dodavatele. Právě zlepšení ukazatelů v dodavatelském řetězci je jednou z cest, jak mohou sami dosáhnout snížení dopadů svého podnikání na životní prostředí,“ říká Milan Flosman, Director KPMG Česká republika odpovědný za služby v oblasti nefinančního reportingu.

V mezinárodním srovnání evropské společnosti zaostávají za firmami z Asie a Severní Ameriky. Souhrnně nefinanční ukazatele vykazuje v Evropě 74 % společností (vždy počítáno 100 největších společností z jednotlivých zemí), v Severní Americe 77 %, v Asii dokonce 79 % a pouze 53 % ze Středního Východu a Afriky. Celkové výsledky za Evropu snižují zejména země Střední a Východní Evropy, kde nefinanční ukazatele publikuje 61 % firem oproti 79 % v Západní Evropě.

„Údaje nefinančního charakteru zpracované podle mezinárodních standardů vyžadují nejen společnosti s vysokými požadavky v etické a environmentální oblasti, ale například i pro investory nebo banky představují cenný pohled na strategii společnosti a její připravenost na měnící se prostředí a celkovou udržitelnost podnikání,“ dodává Flosman.


(23. 2. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2343)