O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků v EU: Úředníci znají řešení!

Podle nedávné společné zprávy Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj má zlepšení mobility pracovních sil, tedy ochota a schopnost pracovníků změnit pracovní místo nebo se přestěhovat za prací jinam, zásadní význam pro evropské hospodářství. Jak ji ale podpořit?

Jelikož by měl v letech 2013 až 2020 klesnout v Evropě počet lidí v produktivním věku (15 – 64 let) o 7,5 milionu osob, musí podle úředníků EU účinněji využívat dovedností migrantů, aby zůstala konkurenceschopná.

Z nedávného průzkumu vyplynulo, že 40 % společností v EU nenachází snadno kvalifikované pracovníky. Podle odhadů bude v průběhu následujících deseti let existovat na trhu práce potřeba specifických povolání, jež vyžadují dovednosti na střední nebo vysoké úrovni. S cílem uspokojit budoucí poptávku zdůrazňuje zpráva potřebu tří politických opatření:

  • zlepšit mobilitu pracovních sil v rámci EU, aby se zajistil dostatek kvalifikovaných pracovníků tam, kde je jich potřeba
  • usnadnit integraci přistěhovalců ze zemí mimo EU, aby se zajistilo lepší využití jejich dovedností
  • přilákat více kvalifikovaných přistěhovalců z třetích zemí s cílem překonat nedostatek odborníků na trhu práce v Unii.

Podle zprávy je klíčem k řešení demografických problémů Evropy a nedostatku pracovních sil právě migrace a mobilita. Pro zmírňování dopadů stárnutí obyvatelstva bude mít zásadní význam i odstranění rozdílů v odměňování mužů a žen a zapojení většího počtu mladých i starších pracovníků do pracovního procesu.

Zpráva zdůrazňuje, že je třeba odstranit překážky, jimž čelí pracovníci, kteří chtějí změnit zaměstnání, a to zlepšením nástrojů ke sladění nabízených a požadovaných dovedností, zjednodušením uznávání zahraničních kvalifikací a poskytováním jazykového vzdělávání, jež bude přizpůsobeno dovednostem migrantů z cílových zemí.

Evropská unie podle svých představitelů již některé kroky k odstranění těchto překážek podnikla. Zavedla např. nová pravidla pro usnadnění volného pohybu či nabytí a udržení nároků na penzijní připojištění.

Byly rovněž předloženy iniciativy na vylepšení celoevropské sítě pro hledání zaměstnání EURES a na zpřísnění provádění předpisů v oblasti vysílání pracovníků do zahraničí. Komise rovněž ve svých každoročních doporučeních pro hospodářskou politiku poskytla vládám zemí EU pokyny ohledně začleňování znevýhodněných osob na trh práce.


(30. 9. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1433)