O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nedostatek bytů není pražským specifikem. Trpí i Brno, nájemné roste

Nemovitosti v moravské metropoli zdražily za poslední tři roky o necelých 30 procent. V posledních měsících tempo růstu cen sice značně zpomalilo a od ledna poskočily jen o 3 procenta, pro běžné obyvatele ale není situace na brněnském realitním trhu zrovna přívětivá. Stále více nových i starších nemovitostí proto skupují investoři. Kdo má zájem o pronájem, čelí konkurenci až 50 dalších zájemců. Plyne to z údajů společnosti společnosti M&M Reality.

„V Brně se téměř nestaví, mimo jiné proto, že není schválen nový územní plán. Co se postaví, se téměř okamžitě prodá. Poptávka po novém bydlení je stále silná a ceny bytů v novostavbách dál mírně rostou, což je způsobeno také tím, že developerům se zvyšují náklady na výstavbu,“ říká Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality. Průměrná cena prodaných novostaveb se aktuálně pohybuje okolo 64 tisíc korun za čtvereční metr, což je pro mnoho zájemců už jen těžko akceptovatelná cena. „Ubývá tak lidí, kteří nákupem řeší vlastní bytovou situaci. Zvyšuje se naopak počet klientů, kteří kupují za účelem následného pronajímání. U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ přibližuje Odehnalová. Zpomalení tempa růstu cen tak podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí, a hlavně si mohou dovolit zaplatit.

Nedostatek novostaveb logicky ovlivňuje také ceny bytů ve starší zástavbě. U starších cihlových bytů tak ceny dosáhly průměrné částky 55 tisíc korun a u panelových 51 tisíc korun za metr čtvereční. „V porovnání s létem 2016 se u všech typů nemovitostí jedná o téměř 27procentní cenový nárůst,“ přibližuje Odehnalová. Především v centru a širším centru města také upozorňuje na problém parkování. Na ceny nemovitostí v těchto lokalitách má tedy vliv i to, zda je v místě možné zaparkovat. Parkovací místo navýší cenu bytu zhruba o 250 až 300 tisíc korun.

Kdo nedosáhne na vlastní bydlení, míří do nájmu. Poptávka po nájemních bytech prudce vzrostla po 1. říjnu 2018, kdy začala plat přísnější doporučení České národní banky týkající se podmínek pro udělení hypotečního úvěru. Ze statistik společnosti M&M Reality vyplývá, že je-li dobře nastavena výše nájemného, pronajme se brněnský byt v průměru do 6 dnů. „Stává se, že je pronajat i do jednoho dne. Makléř ráno zveřejní nabídku, odpoledne stihne prohlídku se zájemcem a do večera je smlouva podepsána. Průměrný počet lidí, kteří téměř okamžitě reagují na novou nabídku, je 15, přičemž před říjnem 2018 to bylo zhruba 10 okamžitých zájemců. Ozve se ale i 30 zájemců najednou, v extrémních případech jich bylo kolem 50,“ konstatuje Odehnalová.

Běžné nájemné v brněnském panelovém bytě 2+kk s rozlohou necelých 50 metrů čtverečních se vyhouplo od roku 2015, kdy se pohybovalo okolo 9 tisíc korun, na dnešních 13 tisíc korun za měsíc. „Nájemné se od začátku roku mírně zvyšuje, a to především u menších bytů. Ale obecně už delší dobu platí, že většina lidí je schopna platit určitou částku jako měsíční nájemné. U nás v Brně se to pohybuje v rozmezí od 10 do 13 tisíc korun včetně energií,“ pokračuje Odehnalová, podle které lze očekávat, že se bude zvyšovat počet nájemníků v konkrétních bytech, popřípadě zmenšovat rozloha poptávaných bytů. „Už nyní zaznamenáváme sílící trend spolubydlení, kdy například 3 lidé pracující v Brně poptávají byt 3+1 s měsíčním nájmem do 15 tisíc, což bylo dříve typické spíše pro studenty,“ dodává Odehnalová. Dalším trendem podle ní je, že majitelé zvyšují nároky na nájemce. Jinými slovy si lépe rozmýšlejí, komu chtějí byt pronajmout.


(23. 8. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4788)