O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nebankovní poskytovatelé půjček: Kdo vlastně jsou?

Většina licencovaných poskytovatelů nebankovních úvěrů má českého vlastníka. Mezi zahraničními pak převládají majitelé z bývalého Sovětského svazu, nechybí ovšem ani vlastníci z daňových rájů. Plyne to z údajů společnosti Bisnode, která dlouhodobě sleduje vzájemné vazby a propojení mezi ekonomickými subjekty.

Nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů musí mít nově licenci od České národní banky. Povolení poskytovat nebankovní půjčky od ČNB obdrželo 85 firem (stav k 26. 6. 2018). Podnikatelskou základnu z 67 procent tvoří společnosti s ručením omezeným a z 26 procent akciové společnosti. Nejvíc licencovaných poskytovatelů půjček má registrované sídlo v Praze (72 procent) a Moravskoslezském kraji (7 procent).

Podle databází Bisnode má nadpoloviční většina, přesně 50, licencovaných subjektů českého majitele. Významnou, patnáctiprocentní skupinu tvoří společnosti, které jsou ovládány majiteli ze zemí bývalého Sovětského svazu. Převažují vlastníci z Lotyšska (5) a Estonska (4), zastoupen je i litevský, ruský a ukrajinský kapitál. Necelých šest procent poskytovatelů bankovních úvěrů má majitele z Velké Británie, stejný podíl mají i vlastníci z daňových rájů, Nizozemí a Kypru. U sedmi procent subjektů nelze z veřejně dostupných zdrojů dohledat majitele.

Majoritní vlastníci jsou z 58 procent právnické osoby a ze 32 procent fyzické osoby. Největší skupinu, celkem pětinu licencovaných poskytovatelů nebankovních úvěrů (18), tvoří spíše menší společnosti, které vykazují tržby v intervalu mezi 10 a 30 miliony korun. Následují společnosti s obratem přesahujícím 1 miliardu korun (13 procent resp. 11 firem) a dále subjekty s tržbami mezi 5 a 10 miliony korun (9) a firmy s tržbami od 30 a 60 milionů korun (8).


(25. 7. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4114)