O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nastává soumrak chytrých telefonů?

Celosvětové prodeje chytrých telefonů koncovým uživatelům poklesly v prvním čtvrtletí letošního roku o 2,7 %, což představuje 373 milionů kusů. Poptávka po prémiových chytrých telefonech zaostávala za zájmem o základní přístroje, což mělo dopad na značky, jako jsou Samsung a Apple. Proč se toto děje a jaký to bude mít dopad na byznys?

Navzdory sankcím a opatřením proti Huawei, která v současné době neprodává na trhu v USA, si společnost udržela druhou pozici mezi výrobci, a navíc snížila náskok vedoucího Samsungu. Prodeje Apple pak meziročně klesly o deset milionů kusů. Výrazný růst prodejů Huawei a propad čísel Apple platil v prvním čtvrtletí i pro český trh, kde se v minulém roce na třetí pozici etablovalo Xiaomi.

„Poptávka po prémiových chytrých telefonech zaostávala za zájmem o základní (levnější) přístroje, což mělo dopad na značky, jako jsou Samsung a Apple, které se výrazněji zaměřují především na high-end modely chytrých telefonů,“ vysvětluje senior ředitel výzkumu Gartner Anshul Gupta. „Navíc klesla i poptávka po užitkových telefonech, neboť se zpomalilo tempo přechodu na chytré 4G telefony v této kategorii.“

Zpomalující se tempo inovací u nejvyšších modelových řad a rostoucí ceny vedou podle Gartneru k prodlužování životních cyklů – uživatelé své telefony vyměňují po delší době. Na dvou největších trzích, v USA a Číně, poklesly v prvním čtvrtletí roku 2019 prodeje o 15,8 % a 3,2 %.

V prvním čtvrtletí letošního roku si první pozici udržel Samsung s podílem 19,2 % (viz tabulka), společnost Huawei na druhé příčce s podílem 15,7 % pak rostla meziročně nejrychleji – o 44,5 % na více než 58 milionů prodaných kusů. Huawei se navíc daří růst ve všech regionech: „Huawei se dařilo obzvlášť dobře zejména na jejích největších trzích v Evropě a Číně, kde rostla tempem 69 % respektive 33 %,“ dodává Gupta. Huawei má v současné době na čínském trhu podíl 29,5 %.

Co čekat dále

„Nedostupnost aplikací a služeb Google na telefonech Huawei, v případě, že opatření skutečně vejde v platnost, zásadně naruší mezinárodní obchodní aktivity společnosti – ty v současné době představují přibližně polovinu jejího obratu v segmentu chytrých telefonů. Přinejmenším to povede k nejistotě a obavám zákazníků a omezí tak růst Huawei v nejbližších měsících,“ říká Gupta.

Přestože prodeje Samsungu poklesly v prvním čtvrtletí meziročně o 8,8 %, společnost si díky velkému náskoku dokázala udržet pozici největšího globálního dodavatele. „Samsung uvedl portfolio špičkových modelů Galaxy S10, které bylo pozitivně přijato, nicméně jeho dopad na výsledky byl omezený, neboť přístroje se dostaly do prodeje až koncem prvního čtvrtletí,“ vysvětluje Gupta. „Samsung také posílí svou střední třídu novou řadou modelů řady A a J a také nově představenou řadou M, ty ale čelí ostré konkurenci čínských výrobců.“

Prodeje Apple iPhone v celkovém počtu 44,6 milionů kusů za první čtvrtletí představují meziroční pokles o 17,6 %. „Slevy iPhone na prakticky všech trzích sice pomohly stimulovat poptávku, ale ani to nestačilo pro obnovení růstu v první čtvrtletí,“ říká Gupta. „Apple čelí zejména delším životním cyklům, neboť jeho zákazníci nevidí, jaký přínos by pro ně mělo nahradit své stávající telefony.“

V prvním čtvrtletí vytlačila z páté příčky společnost Xiaomi značka Vivo, která prodala 27,4 milionů chytrých telefonů, zatímco Xiaomi skončila na 27,2 milonu. Vivo se dařilo zejména díky funkcím, jako jsou čtečky otisku vestavěné v displeji, vysouvací kamerky, rychlé nabíjení a takřka bezrámečkový displej, díky čemuž společnost v prvním čtvrtletí meziročně rostla dvouciferným tempem. „Společnosti by se ale mohlo dařit ještě lépe, kdyby rozšířila svou řadu levnějších modelů a zaměřila se s nimi na rozvíjející se trhy v asijsko-pacifickém regionu,“ uzavírá Gupta.

Chytré telefony v Česku

Z výsledků publikovaných společností Gartner v níže uvedené studii vyplývá, že český trh meziročně rostl o necelá tři procenta (40 tisíc kusů), nedosáhl ale úrovně prodejů z prvního čtvrtletí roku 2017. Rostl jak segment základních chytrých telefonů (o 60 tisíc kusů), tak segment prémiový (o 45 tisíc kusů), nejlevnější užitkový segment naopak meziročně klesl.

Mezi výrobci zaznamenal významný meziroční pokles Apple přibližně o pětinu, Samsung si svou pozici udržel s přibližně dvouprocentním nárůstem, Huawei rostlo meziročně o 40 % a v prodejích je za první čtvrtletí před Apple, Xiaomi pak v oficiálních číslech stouplo meziročně na desetinásobek ze 17 na téměř 170 tisíc kusů (v datech z prvního čtvrletí 2018 ale nejspíš nebyl zahrnut šedý dovoz, šedé distribuční kanály do jisté míry ovlivňují čísla v celé střední Evropě – pozn. KPC Group, zastoupení Gartner pro ČR, SR a Rumunsko).


(4. 7. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4712)