O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nákupy v zahraničí: Ne vždy lze zaplatit kartou

I když většina tuzemských zákazníků nakupuje i nyní, v hlavní nákupní sezóně, převážně v ČR, stále větší množství Čechů pořizuje dárky i další zboží rovněž v zahraničí. A to nejen po internetu, ale i přímo, při návštěvě dané země. Populárními nákupními destinacemi jsou především Velká Británie, USA a Německo. Experti ČSOB a Ery vydali sadu rad, jak používat českou platební kartu v Německu, jak zaplatit v Americe a kde si vybrat při nákupu i hotovost.


„Na cestách utrácíme nejvíce za ubytování. Na hotely, motely, penziony či turistické resorty připadlo v loňské zimní sezóně přibližně 15 % z celkového objemu bezhotovostních transakcí našich klientů," říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Ery.

„Transakce platební kartou převažují, ale při cestách do zahraničí bychom neměli zapomínat ani na hotovost pro případ, že maloobchodníci či taxikáři neumožní použití karty. Zároveň je třeba dodržovat bezpečnostní zásady při výběru hotovosti z bankomatů. Tak, aby nebylo možno kopírovat údaje z karet a monitorovat zadávání PINu," dodává Demjanovič.

Mezi bankami nejčastěji uváděné výhody platby kartou v zahraničí patří přepočítání lokální měny devizovým kurzem, který může být výhodnější než valutový kurz při výměně hotovosti ve směnárnách. Kartu lze také v případě ztráty zablokovat, její zneužití kryje banka pojistkou, což u ztracené nebo ukradené hotovosti neplatí.

Ve skutečnosti ale placení kartou nemusí být rozhodně výhodné vždy: Leckdy je naopak výhodnější vyměnit cizí měnu již v ČR za výhodnější kurs, než by byl ten bankovní při platbě kartou. Určitě se vyplatí dopředu si zjistit, jaký kurs nabízí právě vaše banka.

Vánoční trhy v zahraničí

Pro nákupy v zimním období jsou nejpopulárnější vánoční trhy v sousedních zemích – zejména v Německu nebo Rakousku. Desetitisíce Čechů vyráží za vánoční atmosférou nejčastěji do Vídně, Drážďan, Norimberku nebo Mnichova. Za předvánočními nákupy cestují Češi rádi i do Velké Británie – na víkendový „shopping" směřují do Londýna tisíce turistů. A také do USA jezdí stále početnější skupina zejména náročnějších turistů. Ti využívají nabídek cestovních kanceláří na několikadenní nákup na Páté avenue, v Macy's nebo Century 21.

Množství nákupních center s příznivými cenami, především v den masivních výprodejů, jsou pak každoročně lákadlem pro všechny Evropany, Čechy nevyjímaje. Podrobnější informace o jednotlivých destinacích najdete na následujících stránkách tohoto dokumentu.

Ale je tu i příležitost pro tuzemské obchodníky: Naopak do Česka přijede kolem Vánoc cca 115 tisíc turistů a 70 % z nich zůstává v Praze. Nejvíce jezdí do Prahy během vánočních svátků turisté z Německa, Ruska, Itálie a Velké Británie. Velký zájem je i o adventní trhy – cizinci atmosféru českých Vánoc totiž zbožňují. Asijští turisté vánoční tradici nemají, pražský adventní trh je pro ně tedy velkým lákadlem.

Rady pro nákupy v USA

Pro Američana platební karta rovná se kreditka. Debetní karty nejsou v porovnání s nimi zdaleka tak rozšířené. Obliba kreditních karet vede jak v absolutním počtu mezi lidmi, tak v objemech, které jsou kreditkou zaplaceny. Objemy plateb kreditní kartou jsou zhruba o 20 % vyšší než v případě debetních karet, což ukazují data ČSOB a Ery. V tomto se Spojené státy americké od většiny zemí výrazně liší.

Dostupnost bankomatů pro výběr hotovosti je v USA více než čtyřikrát větší než třeba u nás (na 10 000 obyvatel tam připadá 17 bankomatů). Stejnou bilanci najdeme i v případě platebních terminálů u obchodníků. Američané tak daleko častěji platí bezhotovostně přímo v obchodě, než aby vybrali hotovost z bankomatu.

Ze strany obsluhy počítejte s důkladnou kontrolou bankovek vyšší hodnoty (např. 50 a 100 USD). Zástupci ČSOB a Ery tvrdí, že na některých místech tak velké bankovky ani nevezmou. Např. ve „fastfoodech" v pozdních hodinách prý většinou neakceptují větší než dvacetidolarové bankovky. Obvykle je to zřetelně vyznačené na pokladně.

S českými platebními kartami nebudete mít na terminálech amerických obchodů potíže. S embosovanými kartami zaplatíte bez problémů, s elektronickými už problém mít můžete. Neembosované elektronické karty například neberou autopůjčovny nebo hotely.

Nejmarkantnějším rozdílem při placení jsou terminály – místo obvyklých klávesnic pro zadání PINu najdete malé obrazovky s dotykovým perem. Pokladní zboží namarkuje, zákazník vezme kartu a bokem terminálu ji protáhne. Většinou nejsou žádné PINy ani další podpisy vyžadovány. Pokud se na displeji objeví "schváleno", vezmete kartu, zboží a jdete. V některých případech se budete muset podepsat dotykovým perem na displej a podpis potvrdit.

Často vám při placení terminál nabídne možnost zúčtování platby v českých korunách. Pokud platbu potvrdíte, zaplatíte konverzní poplatek cca 3 %. Buďte při placení pozorní a raději stiskněte červené tlačítko NE. Platba proběhne standardně – s konverzním kurzem banky a bez poplatku.

Nákupy ve Velké Británii

Anglie zavedla již v roce 2007 bezkontaktní platební karty a dnes v jejich užívání stojí v Evropě na špičce. Lze je využít na cca 73 000 bezkontaktních terminálech. Možnost platit přímo v obchodech je zde rozšířenější než v jiných evropských zemích. Místní tento způsob využívají velmi často – jen pro představu: Brit tímto způsobem zaplatí ročně 163krát, zatímco např. Němec jen 35krát. Dostupnost platebních terminálů se promítá i do objemů uskutečněných plateb, ty převyšují hotovostní výběry z bankomatů zhruba 2,5krát.

Naprosto běžný je ve Velké Británii cashback – tedy výběr hotovosti přímo při nákupu na pokladně. Pokud například nakoupíte za £15 a budete chtít dalších £20 v hotovosti, můžete si o ně zažádat a váš konečný účet bude £35. Tuto možnost nabízí především v supermarketech a v Británii to je nejčastější způsob výběru hotovosti. Pamatujte však, že cashback je limitován většinou do výše £ 50. Pokud si nejste jisti, zda na svou kartu můžete dostat hotovost, raději si to ověřte s obsluhou.

Všechny karty, které nesou logo Visa, MasterCard nebo American Express jsou přijímány na většině míst ve Velké Británii. Menší obchody však přijmou vaši platební kartu jen v případě určité minimální útraty (většinou £4 - £6) a k transakci si mohou účtovat poplatek. Některé obchody, služby, památky a hotely přijímají platbu v eurech, ale vracejí v librách. Data ČSOB a Ery potvrdila, že počet transakcí, které Češi ve Velké Británii uskuteční, je více než třikrát vyšší než v USA. Souvisí to s třikrát větším objemem českých turistů ve Velké Británii.

Zjistěte si předem, jaké poplatky vám bude banka účtovat za výběr ve Velké Británii. Podle toho si rozhodněte, zda je pro vás výhodné měnit vyšší částku před cestou, nebo vybrat na místě z bankomatu. Mějte také na paměti, že směnný kurz může být při výběru z bankomatu výhodnější než ve směnárně.

Tipy pro Německo

Platba hotovostí zde stále převažuje nad bezhotovostním způsobem úhrad. Tím se Němci odlišují i od obyvatel jiných západoevropských zemí. Bezhotovostní platby tvoří asi jen 1/3 celkového objemu plateb. I platební terminály jsou v přepočtu na obyvatele o něco méně rozšířené než například u nás. V celkovém součtu ale Němci platí vyšší částky jak při výběru hotovosti z bankomatu, tak v obchodě přes platební terminál – přibližně dvojnásobně vyšší než my.

V loňské zimní sezóně utratili klienti ČSOB a Ery v Německu více než 3,4 miliardy Kč. Ukazuje se, že většina Čechů si před odjezdem do Německa nejraději vymění Eura na pobočce banky nebo ve směnárnách.

Platební kartu Visa či MasterCard v Německu podle zástupců ČSOB a Ery nepřijmou všude. V mnoha obchodech akceptují jen platební karty EC německé asociace Central Credit Committee, a ty české banky běžně nevydávají. V Německu totiž stále převládá využívání staršího domácího platebního systému EC karte (EC = Electronic cash, nikoliv EuroCard). S běžnou kartou Visa či MasterCard, ať už je debetní nebo kreditní, embosovaná či jen elektronická, neuspějete  prý třeba v IKEA, v elektrořetězci Media Markt anebo v mnoha samoobsluhách. Naopak běžné platební karty často berou obchody s oblečením, parfumerie nebo obchodní domy.

V Německu je široká síť bankomatů. Většina bankomatů je však umístěna uvnitř samotné banky. Pro vstup mimo otevírací dobu banky je pak nutná vaše karta. Přímo na ulici moc bankomatů nenajdete. Výjimkou jsou ulice v Berlíně.


(6. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Z tohohle důvodu si vždycky předem vyměním prašulky ve směnárně valuty net, měním tam celkem pravidelně takže můžu doporučit, skvělé kurzy a obsluha :)...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(365)