O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nákup a spojování firem: Loňský rok byl v ČR rekordní

Předpoklad, že rok 2016 bude pro Českou republiku z hlediska spojování a nákupu firem rekordním, se naplnil. Česká republika vystoupila ze stínu Polska a Turecka a v počtu transakcí zaujala pozici nejaktivnějšího trhu regionu. Na první místo ji vyneslo 288 transakcí oproti tureckým 273 a polským 216 transakcím. Plyne to ze zprávy EY ČR.

Velikost trhu fúzí a akvizic v Česku meziročně narostla o 38 % (ze 7,2 na 9,9 miliard USD) a počet transakcí se oproti minulému roku zvýšil o 56 %. To v kontextu zemí střední a jihovýchodní Evropy znamená druhý největší trh za Polskem (11, 6 mld. USD) a před Tureckem (7,3 mld. USD). Mezi tahouny tohoto pozitivního vývoje patří silný zájem čínských i japonských společností o české firmy, dobrá ekonomická situace firem a dostupné akviziční financování podpořené slabou českou korunou. Nejatraktivnějším oborem z hlediska počtu transakcí byly v ČR informační technologie.

„Výraznou roli v nevídané aktivitě investorů v českém prostředí hraje také skutečnost, kdy majitelé mnoha českých podniků v dobré finanční situaci zvažují jejich prodej. Díky velmi příznivým podmínkám na trhu se tyto úvahy ve značné míře proměňují v úspěšné obchody. Kromě pokračujících prodejů rodinných firem jsme byli svědky i několika transakcí v řádech miliard amerických dolarů. Například australská společnost Macquarie koupila 30 % přední evropské energetické utility EP Infrastructure za cca 1,7 mld. USD, dalším z obchodů roku byla i fúze světových antivirových gigantů AVAST a AVG za cca 1,4 mld. USD,“ popisuje situaci na českém trhu Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

V roce 2016 uskutečnili investoři v České republice celkem 288 transakcí v objemu téměř 10 miliard USD. Největší transakcí loňského roku se v České republice stala již zmiňovaná akvizice australské společnosti Macquarie, která koupila 31% podíl v energetické utilitě EP Infrastructure za 1,64 miliard USD. Nejaktivnějším investorem však letos byla Czechoslovak Group průmyslníka Jaroslava Strnada, která uskutečnila šest významných transakcí. Dalším aktivním investorem byla také čínská společnosti CEFC s pěti obchody následovaná energetickou společností ČEZ se čtyřmi obchody.

Investice domácích investorů v rámci ČR

(68 %), následované investicemi směřujícími do ČR ze zahraničí (23 %). „Ve srovnání s rokem 2015 narostl počet domácích transakcí o 121 %, zároveň však došlo k poklesu investic českých subjektů do zahraničí o 32 %. Do značné míry jde o důsledek oslabené české koruny, která znevýhodňuje nakupování podniků v zahraničí a naopak,“ říká Michal Hrmo, senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v České republice. Vysoký zájem o společnosti v ČR byl patrný u britských (11 transakcí), německých a čínských investorů (po 8 transakcích). Tradičně aktivní byli i investoři ze Slovenska s šesti transakcemi.

„Zatímco v minulých letech byla Česká republika ve stínu Turecka a Polska, v roce 2016 zaujala v počtu transakcí pozici nejaktivnějšího trhu ze zemí střední a jihovýchodní Evropy. Odhadujeme, že velikost M&A trhu v Česku meziročně vzrostla o 38 % na 9,9 mld. USD. To v kontextu zemí střední a jihovýchodní Evropy znamená druhý největší trh za Polskem (11,6 mld. USD),“ vysvětluje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Domácí investoři svými zahraničními investicemi cílili především na Polsko, kam jich směřovalo osm. Nepřekvapily ani ostatní oblíbené cílové destinace: Slovensko (4 transakce) a Německo (4 transakce).

Nejsilnější IT, naopak výrazný pokles u médií/telekomunikací a potravinářství

Počet transakcí výrazně vzrostl ve stavebnictví, informačních technologiích a v bankovnictví a finančních službách. V absolutních počtech se nejvíc transakcí uskutečnilo v oblasti informačních technologií (42). Naopak výrazný pokles transakční aktivity zaznamenalo zejména odvětví médií/telekomunikací a potravinářství. Největšímu zastoupení na trhu fúzí a akvizic se těší již zmiňované odvětví IT (14,6 %), nemovitosti (13,2 %) a maloobchod/velkoobchod (12,2 %).

Naopak ve světě došlo k obratu růstového trendu. Odhadovaný objem světového trhu fúzí a akvizic byl v roce 2016 3,2bn USD. Oproti roku 2015 se jedná o pokles o 18,1 %. Některým odvětvím se i přesto dařilo. Energetika, těžební průmysl a utility v celkovém objemu $608,5 mld. USD byly transakčně nejaktivnějším odvětvím roku. Meziročně narostly o 5,5 %.

Fúze telekomunikačních gigantů AT&T Inc. a Time Warner Inc. v hodnotě 107,9 mld. USD se zařadila mezi největší transakce dějin. Ačkoli je k jejímu dokončení nutný souhlas regulátora, očekává se její úspěšné dotažení.

Dalším významným globálním trendem je dle EY růst zájmu Číňanů o investice v zahraničí. 185,3 mld. USD - to je celkový objem 258 čínských transakcí v cizině za rok 2016. Oproti roku 2015, což byl doposud rok rekordní, se čínské aktivity znásobily 3,8x. Největší transakce v Evropě a zároveň největší čínská transakce v zahraničí ChemChina a Syngenta v hodnotě 46,9 mld. USD zdůrazňuje rostoucí význam Číny ve světovém obchodu. Hlavními důvody jsou zpomalování tempa růstu čínské ekonomiky a s tím související menší počet zajímavých investičních příležitostí v Číně.

„Klíčovými hybateli světového trhu M&A byli regulátoři a Číňané. Zatímco regulátoři mnoha velkým transakcím zabránili, čínští investoři naopak obří transakce iniciovali a velkou část z nich i zdárně dokončili. V roce 2016 byla z různých důvodů zmařena téměř čtvrtina ohlášených transakcí, což je nejvíc od finanční krize v letech 2008 - 2009. Na druhé straně aktivita čínských investorů měřena počtem transakcí, meziročně vzrostla téměř čtyřnásobně,” komentuje situaci na světových trzích Michal Hrmo, senior konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v České republice.

Fúze a akvizice v regionu střední a jihovýchodní Evropy

V regionu střední a jihovýchodní Evropy (Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) bylo v roce 2016 dle EY realizováno 1 165 transakcí (1 281 v roce 2015, 1 304 v roce 2014 a 1 467 v roce 2013) s odhadovanou celkovou velikostí 47,7 miliard USD (43,1 miliard USD v roce 2015, 38,5 miliard USD v roce 2014 a 39,4 miliard USD v roce 2013). Největší transakcí v regionu se stala i v tuzemsku velmi dobře známá akvizice středoevropských pivovarů společnosti Anheuser-Busch InBev japonským holdingem Asahi Group v hodnotě 7,8 miliard USD.

Nejvíce transakcí se uskutečnilo v České republice (288), na druhém místě skončilo Turecko s 273 transakcemi. Třetí místo se 216 transakcemi získalo Polsko. Česká republika se tak vyšplhala na špičku v trojici nejaktivnějších zemí. Do první pětky patří také Rumunsko (113 transakcí) a Maďarsko (110 transakcí). „I přes pokles počtu transakcí v regionu, došlo k růstu celkové hodnoty trhu díky několika velkým transakcím se zveřejněnou hodnotou i růstu průměrné hodnoty obchodů,“ říká Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Nejatraktivnějšími obory z pohledu počtu transakcí byly IT (189 transakcí), výroba (148 transakcí) a služby (104 transakcí). Z pohledu průměrného objemu transakce se však žebříček zcela mění a na první příčky se dostávají kategorie potraviny a nápoje (344 mil. USD), bankovnictví a finanční služby (175 mil. USD) a telekomunikace a média (113 mil. USD)

Celkem 52 % všech transakcí provedli v regionu střední a jihovýchodní Evropy domácí investoři. Transakce domácích investorů byly nejvíc populární v České republice (68 %), Turecku (50 %), Maďarsku (54 %) a Polsku (49 %).


(6. 4. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3116)