O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Nájmy vzrostly za uplynulý rok o 5 až 22 procent

Pronájem bytu o dispozici 2+kk vychází v Praze průměrně na 17 940 korun. Právě v hlavním městě zdražily nájmy meziročně nejvíce, a to až o 22 procent. V dalších krajských městech se pak růst cen pohyboval kolem 10 procent, například v Brně u dispozice 2+kk došlo jen průměrně k 5% zdražení. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Data společnosti upozorňují i na fakt, že ceny ke konci roku zmírnily růst, zmíněná dispozice 2+kk v Praze vychází průměrně o 850 korun méně, než tomu bylo na podzim. Bydlení v pronájmu stojí domácnosti aktuálně výrazně levněji než splátky vlastního bytu. Index společnosti UlovDomov.cz ukazuje, že měsíční náklady na vlastní bydlení vycházejí až 2,4násobně dráž než platba nájmu.

Ceny nájmů zahájily pozvolný růst na podzim roku 2021. Za uplynulý rok se pak domácnostem mohly zvýšit náklady na nájem o stovky až tisíce korun dle lokality, rozlohy bytu, či nastavení smlouvy. Například v Brně došlo u bytů dispozice 2+kk k meziročnímu růst cen jen o průměrně 672 korun. U dvoupokojových bytů v Praze se však zdražení blížilo průměrně ke třem tisícům korun. „Byť nájmy v loňském roce narostly, zdražení ve většině měst skončilo pod úrovní inflace. V žádném případě nešlo o skokové zdražení, jako třeba u cen energií, které se některým domácnostem zvedly o více než 100 procent,“ upozorňuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.

„Tento rok bude pravděpodobně pokračovat zvýšená poptávka po nájemním bydlení na úkor vlastního bydlení, protože ceny nemovitostí, ale hlavně úvěrů, budou stále vysoké. Lze se také domnívat, že nedostupnost vlastního bydlení mohla změnit smýšlení části lidí, kteří začali brát nájem jako plnohodnotné bydlení,“ dodává Michal Hrbatý s tím, že tímto se Česká republika přiblížila více západním zemím, kde je běžné, že 40-50 % populace bydlí v nájemním bydlení, kdežto v Česku je to okolo 25 %.

Nájem vs. hypotéka

Index společnosti UlovDomov.cz srovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční. Pokud bychom si koupili v Praze byt po rekonstrukci v dobrém stavu, tedy nikoli byt nový, cena za metr čtvereční se bude pohybovat kolem 120 000 Kč. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při aktuální průměrné nabídkové úrokové sazbě 6,77 procent ročně by u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních vycházela kolem 42 000 Kč. Index UlovDomov.cz u příkladu takového bytu říká, že aktuální platba za nájem může vycházet 2,4krát méně než splátka úvěru bytu koupeného na úvěr. Nutno dodat, že index už samozřejmě nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani fakt, že bydlení v nájmu na druhou stranu neznamená ukládání peněz do vlastního aktiva.

V dalších krajských městech ukazuje index o něco lepší dostupnost vlastního bydlení. Stále však měsíční náklady vycházejí dráž. Například u bytu v Olomouci kategorie 1+kk lidé zaplatí za nájem průměrně 9 422 korun. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při úrokové sazbě 6,77 procent ročně by byla zhruba o sedm tisíc vyšší. Nejvíce se ceny pronájmu a plateb úvěru za vlastní bydlení přibližují v Ostravě. Za pronájem bytu kategorie 1+kk platí lidé v průměru kolem 7 tisíc korun. Splátka hypotéky takového bytu by přitom mohla vycházet jen něco přes 10 tisíc korun.

Jak bude pokračovat vývoj realitního trhu v roce 2023 je otázkou, která zajímá snad každého. „Realitní trh by potřeboval, aby se více stavělo. Větší nabídka by brzdila ceny, které jsou stále hnané nahoru cenami stavebních materiálů, práce a pozemků,“ myslí si Michal Hrbatý. „Výrazně by tomu pomohlo zjednodušení legislativního procesu povolování staveb, který u nás patří k těm nejdelším v Evropě,“ uzavírá Michal Hrbatý.


(27. 1. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6823)