O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Najít vhodného zaměstnance je dnes složité, situace se prý ale pro firmy brzy zlepší

Loňský rok lámal na pracovním trhu rekordy – v minulosti totiž nikdy nebyla v Česku míra nezaměstnanosti tak nízká. Firmy se proto musely o nové zaměstnance přetahovat a často slevovat ze svých nároků. Podle odborníků tato doba končí a zájemci o zaměstnání se zase budou muset začít více snažit.

V posledních letech se zaměstnanci leckde v ČR stali těmi, kteří si diktují podmínky. Letos by se ale podle některých odhadů měla nezaměstnanost zastavit na současném historickém minimu. Počty volných míst začnou podle odborníků klesat. „Firmy se velmi rychle učí problém s nedostatkem zaměstnanců řešit – zčásti řeší tento problém cizinci, kteří nemají tak vysoké požadavky, zčásti moderní technologie. Na pozicích, kde to je možné, totiž zaměstnance nahradily stroje – roboti, což bude trend i v dalších letech. I z toho důvodu firmy nyní hojně poptávají pracovníky z oblastí vývoje elektroniky a programování průmyslové automatizace,“ říká Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Aktuálně na trhu práce chybí téměř všechny profese. I přesto firmy nepřijmou každého uchazeče. „Někteří uchazeči získali během posledních let mylnou představu, že firmy potřebují zaměstnance tak zoufale, že přijmou každého. To se odrazilo i v pracovních pohovorech – stále větší počet uchazečů přichází nepřipravených, s pocitem, že mají pracovní pozici ,v kapse', a podle toho také vystupují – to samozřejmě každého zaměstnavatele odradí. I přes nedostatek pracovních sil si firmy své zaměstnance vybírají – stále platí, že než přijmout nespolehlivého člověka, raději nechají pozici nějaký čas neobsazenou,“ vysvětluje Martina Látalová, obchodní ředitelka Advantage Consulting.

Pracovní pohovor není jediným krokem na cestě k vysněné práci, je však zásadní. Často se stává, že uchazeči chodí na pohovory nedostatečně připraveni. „Není výjimkou, že si uchazeč nezjistí ani základní informace o nabízené pozici nebo firmě, ve které se o zaměstnání uchází. I v současné době, kdy je poptávka po pracovních silách napříč obory větší než kdy dříve, je třeba chodit na pohovory připravený – zjistit si, co daná pozice obnáší, mít reálnou představu o finančním ohodnocení, vědět základní údaje o firmě nebo mít představu, v jak velkém kolektivu by chtěl uchazeč pracovat. Pro firmy je stále důležité, aby zaměstnanec zapadl do týmu, důležitá je osobnost člověka, spolehlivost, ochota, pečlivost a samozřejmě přístup k práci,“ říká Hyklová.

Nepodcenit přípravu na pracovní pohovor je jeden z kroků, jak pracovní pozici získat. Před samotným pohovorem je důležité věnovat pozornost i životopisu a i zde dělají lidé řadu chyb. Navíc mají tendence vylepšovat své znalosti a dovednosti, což se ale na samotném pohovoru velmi brzy odhalí. „Drobné změny v životopisech jsou zcela běžné. Kandidáti se jednoduše snaží zvýšit své šance na přijetí, a proto některé údaje záměrně vylepšují. Týká se to například pracovní náplně. Setkáváme se i se zkreslením jazykových znalostí. Řada kandidátů uvádí v životopise, že cizí jazyk ovládá lépe, než tomu ve skutečnosti je. S tímto problémem se setkáváme u každého třetího uchazeče. Dokonce i u absolventů vysokých škol jsou znalosti cizích jazyků nedostatečné. Z toho důvodu personalisté jazykové schopnosti uchazečů na pohovorech prověřují velmi důkladně. Personalisté si navíc často údaje uvedené v životopise ověřují i z jiných zdrojů – zajímá je například profil LinkedIn, a je problém, když pak vidí jiné informace. Uchazeč se pak stává nedůvěryhodným, na toto je potřeba si dát pozor,“ upozorňuje Látalová.


(29. 3. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4556)