Opatření proti šíření koronaviru s sebou přinesla i rušení řady kulturních akcí i zájezdů v tuzemsku i v zahraničí. Řada klientů i podnikatelů si tak klade otázku, jak je to s náhradami škody a vracením zaplacených částek za zájezd, vstupného či jiných poplatků. Pojďme se na to podívat.
Například ve spotřebitelské poradně dTestu se od počátku zavedení opatření proti šíření nákazy novým koronavirem množí dotazy týkající se vrácení peněz za zrušené kulturní a sportovní akce, kroužky a studijní či vzdělávací kurzy. Kdy má klient právo na vrácení vstupného či kurzovného? Musí akceptovat uskutečnění akce v náhradním termínu? A v jakých případech by pořadatel za neuskutečněnou akci nemusel vracet peníze?
„Obecně podle zákona platí, že spotřebitel má vždy právo žádat o vrácení peněz, když se akce či kurz neuskuteční, protože jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení na straně pořadatele. Spotřebitel by dokonce mohl chtít i zaplacení úroků z prodlení, jestliže podnikatel s vrácením peněz otálí,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Vedle práva na vrácení peněz za neuskutečněnou akci už ovšem další práva spotřebiteli nevznikají. K neplnění ze strany pořadatele akce nedošlo z jeho vůle ani kvůli porušení jeho povinností, nýbrž v důsledku opatření souvisejících se současnou pandemií, kterou lze zahrnout pod takzvanou vyšší moc. To jsou mimořádné a nepředvídatelné překážky, které vznikly nezávisle na vůli pořadatele akce. Spotřebitel tak například nemůže po pořadateli požadovat náhradu škody, která mu se zrušenou akcí vznikla.
Pořadatel akce může spotřebiteli navrhnout vedle finančního narovnání i náhradní plnění. Například za neuskutečněné kurzy cizího jazyka v měsících březnu a dubnu nabídne uskutečnění kurzů v jiných měsících v druhé polovině roku nebo neuskutečněný seminář může být změněn na videokurz či online seminář v jiném blízkém termínu. V tomto případě je na spotřebiteli, zda nabídku přijme, nebo bude požadovat vrácení peněz za neposkytnuté služby. O dohodě o náhradním plnění je vždy lepší si nechat vystavit písemné potvrzení nebo si pořídit jiný důkaz, kterým lze v budoucnosti nárok prokázat.
„Zrušit zájezd, respektive odstoupit od smlouvy může podle občanského zákoníku cestovní kancelář i spotřebitel, jestliže v místě pobytu nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu. Cestovní kancelář by v takovém případě měla zákazníkovi bez zbytečného odkladu vrátit veškeré platby uhrazené za zájezd,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Není-li možné odcestovat z důvodu zásahu státu, který zakázal občanům vycestovat do zahraničí, jedná se o okolnost, kterou nemohla předvídat ani jedna strana smlouvy o zájezdu. I v takovém případě by však měl mít zákazník právo na vrácení celé zaplacené ceny zájezdu, přestože mu cestovní kancelář může tvrdit, že to není ona, kdo uskutečnění zájezdu znemožnil. Pro zákazníka je podstatné, že za jím zaplacenou cenu nedostal sjednané plnění, bez ohledu na důvod této skutečnosti.
„Jiná situace ale nastane, pokud zákazník uzavřel smlouvu o zájezdu se zahraniční cestovní kanceláří a místo odjezdu se nenachází na území České republiky,“ vysvětluje Hekšová a dodává: „Potom nejde k tíži cestovní kanceláře, že se zákazník z jiné země nemůže dostat na místo odletu či odjezdu na zájezd, a nenastanou-li jiné okolnosti, zákazník nemusí mít právo na odstoupení od smlouvy bez placení stornopoplatků.“
V případě již zakoupeného zájezdu na pozdější měsíce (třeba na léto či podzim letošního roku) může zákazník také nyní odstoupit od smlouvy, ovšem to se neobejde bez zaplacení stornopoplatků. Je možné, že později to půjde, a to podle aktuální situace v dané destinaci a podle možnosti vycestovat. V případě, že by mimořádné okolnosti v místě pobytu nebo opatření státu znemožňovaly realizovat zájezd i v pozdějších měsících, opět by to byla situace, kdy by zákazník mohl odstoupit od smlouvy o zájezdu bez placení stornopoplatků.
Vzhledem k mimořádnosti současné situace způsobené pandemií nového koronaviru nabízejí cestovní kanceláře svým klientům i možnost řešit aktuální situaci formou dohody, kdy místo rušení zájezdu nabízejí jako řešení změnu jeho termínu nebo poskytnutí poukazu na jiný zájezd v budoucnu.
Koronavirus a COVID-19 jsou aktuálně nejvýznamnějšími tématy nejen běžné populace nebo zdravotníků, ale také podnikatelů a ekonomů. Jak dopadá šíření...