Podnikání z virtuální adresy ani v uplynulém roce neztratilo na atraktivitě. Naopak. Počet firem, které využívají virtuální sídlo se blíží 126 000, což meziročně přestavuje nárůst o 6 procent. Nejvíc virtuálních sídel dlouhodobě nabízí Praha, s velkým odstupem následuje Brno a další větší města v ČR. Vyplývá to z analýzy a propočtů Dun & Bradstreet.
„Každá firma musí mít v obchodním rejstříku zapsánu adresu. Atraktivita služby, kdy poskytovatel virtuálního sídla pronajímá právnické osobě adresu za účelem zápisu do obchodního rejstříku, je na vzestupu již několik let a tento trend bude zřejmě pokračovat i do budoucnosti,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že na virtuální adrese sídlí každá čtvrtá firma v ČR.
„Virtuální sídla využívají často malí nebo začínající podnikatelé, pro které je pronájem kanceláří zbytečným nákladem. Jsou oblíbené například mezi IT firmami nebo třeba firmami poskytujícími služby pro podnikatele, jako jsou například kreativní agentury. Na druhou stranu z našich analýz vyplývá, že firmy s virtuální adresou jsou ve srovnání se zbytkem populace firem rizikovější a častěji u nich evidujeme negativní událost, tudíž mohou představovat zvýšené riziko v obchodním styku,“ dodala Petra Štěpánová.
Nejvíc virtuálních sídel nabízí hlavní město. „V rámci tuzemské podnikatelské základny má v Praze registrované sídlo 44 % společností, a proto není překvapením, že ze 126 000 firem, které podnikají z virtuálního sídla, jich má téměř 81 %, tedy 101 923, adresu v hlavním městě,“ upřesnila Štěpánová s tím, že jednoznačným rekordmanem je pražská ulice Rybná, kde papírově podniká přes 7 300 firem.