O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Na vánoční bonusy se letos těší více zaměstnanců

Počet zaměstnanců, kteří najisto počítají s vánočními bonusy, oproti loňskému roku výrazně vzrostl. Ve firmách je patrný nárůst ochoty k plošnému vyplácení nadstandardních odměn. Přesto 70 % lidí pracujících v tuzemských firmách nepočítá s tím, že si před letošními Vánoci díky 13. platu či ročním prémiím vylepší příjem. Plyne to z šetření portálu Jobs.cz, do něhož se zapojilo téměř 1 800 respondentů z řad zaměstnanců a 101 zástupců personálních oddělení firem.


Zatímco loni počítalo s výplatou 13. platu a/nebo ročních bonusů jen 13 % zaměstnanců, letos se jejich počet zvýšil o bezmála polovinu: příjem navíc očekává 19 % lidí. Zároveň ale mírně vzrostl počet těch, kdo odpovídají, že jejich zaměstnavatel bonusy nevyplácí – loni šlo o 58 %, letos o 61 % odpovědí.

Proti loňsku pokleslo množství zaměstnanců, kteří si odměnami nejsou jisti, a proto na ně raději nespoléhají (letos 11 %, vloni 18 %). K mírnému snížení došlo rovněž u počtu těch, kdo s výplatou bonusů nepočítají kvůli špatné ekonomické situaci firmy (letos 9 %, vloni 11 %).

Někde budou bonusy vypláceny plošně

„Transparentní komunikace a snížení míry nejistoty, zda bonusy nakonec vyplaceny budou, či nikoliv, může být pro zaměstnance příjemnější než dlouhé lavírování,“ komentuje výsledky šetření Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje. „Odpovědi zaměstnanců i zástupců personálních oddělení firem ukazují na nezanedbatelné zlepšení ve vyplácení ročních prémií. Letošní rok byl pro řadu firem poměrně složitý, přesto však zřejmě pro většinu skončí s příznivějšími hospodářskými výsledky než vloni,“ doplnil.

Souběžné dotazování mezi zaměstnavateli potvrdilo meziroční zlepšení ohledně přiznávání ročních odměn a/nebo 13. platů. Plošně je letos hodlá vyplatit 41 % ze společností, které se do průzkumu zapojily (vloni pouze 29 %), zatímco 34 % respondentů uvedlo, že jejich firma žádné nadstandardní odměny na konci roku nikomu vyplácet nebude (vloni 43 %). Zbylých 26 % zaměstnavatelů hodlá roční bonusy nebo 13. platy letos vyplatit pouze vybraným zaměstnancům, zatímco vloni takto postupovalo 28 % firem.


(13. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(401)