Nadprůměrný růst mezd, lepší nabídka benefitů, zlepšování firemní kultury, ale i snižování nároků a růst poptávky po zaměstnancích ze zahraničí - to jsou hlavní trendy na tuzemském trhu práce v současné situaci vysokého růstu ekonomiky a rekordně nízké nezaměstnanosti. Jaké jsou aktuální obvyklé mzdy a co čekat do budoucna?
Nejen v technických oborech je nyní nedostatek odborníků, firmy tak třeba v IT hledají kontinuálně lidi i pro budoucí projekty, nabízejí větší flexibilitu a velký zájem mají i o čerstvé absolventy. Plyne to z mzdového průzkumu společnosti Grafton recruitment. Z něj pak vycházejí i další detailní údaje o mzdách, které uvádíme dále.
Zástupci Graftonu při prezentaci výsledků průzkumu také upozornili, že mnohé benefity, včetně například firemních školek nebo vysokých náborových příspěvků, se nyní často týkají i nejnižších pozic a výrazné zlepšování pracovních podmínek se v zásadě týká už všech regionů ČR.
Situaci dokreslují například i údaje z oblasti inženýringu a výroby na následujícím obrázku z průzkumu společnosti Grafton.
Mzdy a platy v oblasti inženýringu a výroby, Grafton 2018
A zde ještě vybrané údaje ze stavebnictví a realit a z oblasti obchodu a marketingu:
Mzdy a platy v oblasti stavebnictví, Grafton 2018
Mzdy a platy v oblasti obchodu a marketingu, Grafton 2018
Společnost Grafton vydala i průzkum mezd a trendů v oblasti center sdílených služeb, kde upozorňuje nejen na již zmíněné trendy růstu mezd a zlepšování situace zaměstnanců, ale také na trend robotizace - snahu ulehčit a zefektivnit práci zaměstnanců, případně je na některých pozicích zcela nahradit.
Výrobní segment představuje oblast, kde je nedostatek pracovníků podle Graftonu asi nejkritičtější. Nedostatek lidí a růst nákladů podle odborníků může vést až k situaci, kdy místní firmy nebudou mít dostatek sil na realizaci svých zakázek, což může přispět i ke zpomalení ekonomického růstu. Aby tento scénář nenastal, začaly firmy investovat do automatizace, robotizace a strojního a technického vybavení.
K nejžádanějším pozicím zde patří konstruktéři, technologové a výrobní inženýři, elektro konstruktéři nebo pracovníci s elektrotechnickým vzděláním, poptávka roste i po specialistech technického nákupu, kvality a lean managementu. Masivní nedostatek lidí hlásí firmy i v samotné výrobě. Chybějí svářeči, obráběči, lakýrníci, elektro údržbáři, operátoři výroby.
Pro firmy aktuální situace znamená, že musí o zaměstnance více pečovat, nabízet jim konkurenční mzdy a zajímavé benefity, přičemž k nejoblíbenějším patří 13. a 14. plat, flexibilní pracovní doba a jazykové kurzy.
Příznačné pro obchod a marketing je nutná znalost cizích jazyků a klesající důraz na vysokoškolské vzdělání. Obor také silně ovlivňují technologie. Marketing totiž není již jen o kreativitě, kandidáti by měli mít i analytické schopnosti a dovednosti na poli technologií. Obecně je aktuálně v marketingu velká poptávka po Brand a Trade specialistech, zájem roste také o uchazeče, kteří umí pojmout marketing komplexně, což zahrnuje správu sociálních médií, organizaci interních a externích akcí i celkové nastavení marketingové komunikace.
Kandidáty může zaujmout jak zajímavý projekt, tak i oblíbené benefity, k nimž patří vše, co umožní dobré vyvážení osobního a pracovního života, tedy 5 týdnů dovolené, alespoň částečný home office a flexibilní pracovní doba.
Detailnější informace o mzdách v oblasti IT pak najdete zde v článku našeho sesterského magazínu BusinessIT.