O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Myslete na to, jak využít mobilní aplikace

Mobilní aplikace mohou hrát řadu různých rolí - především podle toho, zda se nacházejí na přístrojích vašich partnerů, zákazníků nebo zaměstnanců. Díky rostoucímu výkonu mobilních zařízení mohou leckdy plnit roli plnohodnotných desktopových (PC) aplikací, případně se stát jejich plnohodnotným doplňkem. Analytici jim věští v byznysu skvělou budoucnost.

Foto: Huawei
Foto: Huawei
K významným krokům v dalším vývoji budou podle analytiků IDC patřit především napojování mobilních platforem na existující firemní databáze a využívání vývojových platforem, které usnadní tvorbu odpovídajících aplikací. S tím souhlasí i analytici Gartneru, kteří odhadují, že do roku 2018 bude více než polovina B2E mobilních aplikací vytvářena nástroji, které nevyžadují programování.

Počet podnikových aplikací přitom stále poroste. „Počet podnikových aplikací optimalizovaných pro mobilní zařízení se do roku 2016 zečtyřnásobí,“ odhaduje John Jackson z IDC. Tento vývoj bude podle něj způsoben jednak konkurenčními tlaky, jednak vývojem technologií, který podle něj podporuje rychlejší a bezpečnější „appifikaci“ podnikového prostředí (tedy stěhování podnikové funkcionality do mobilních aplikací, označovaných mnohdy prostě jako „appky“).

„Přínosy plynoucí z vyšší efektivity a obchodních inovací vznikajících díky explozi mobilních aplikací změní mnohá odvětví a trhy,“ říká Jackson. „Současně je zřejmé, že cesta k větší mobilitě obchodních procesů je komplexní,“ varuje současně.

Mobilních řešení v logistice

Jednou z několika oblastí, kde se mobilní řešení v byznysu uplatňují již delší dobu, jsou prvky dodavatelských řetězců. Analytici IDC upozorňují, že jak se výrobní firmy stále více kloní k integrovanému přístupu k dodavatelskému řetězci, roste i role mobilních řešení – a to mimo jiné v odvětví označovaném jako 3PL (Third Party Logistics, tedy logistika třetí strany). Jedním z důvodů je, že firmy z oblasti 3PL musí vybalancovat rovnováhu mezi svými interními operacemi, svými klienty a klienty svých klientů.

Čím se uvedené aplikace vyznačují? Výčet jejich prvků tak, jak je zmiňuje John Santagate z IDC, může být dobrou inspirací i v dalších odvětvích. A o jaké prvky tedy jde? O mobilní analytický dashboard, schopnost zasílání varování a reportů přímo na mobilní zařízení, schopnost přístupu ke kritickým dokumentům, schopnost sledování, a to včetně využití GPS pro zjišťování polohy nákladu, sledování prostředí (teplota, vlhkost apod.) a mobilní přístup k CRM, což může významně podpořit konkrétní jednání s klienty.

K čemu všemu je využití mobilních řešení v 3PL dobré? Umožňuje především poskytovat klientům podrobná data o stavu jejich zásilek a může v tomto odvětví znamenat výraznou konkurenční výhodu. Rovněž na základě postupně získávaných dat umožňuje lepší plánování dalších dodávek a spolupráci s dodavateli. Obecně pak platí, že je vždy užitečné na začátku extenzivního využití mobilních řešení vytipovat všechny možné oblasti, kde může nějakým způsobem pomáhat, analyzovat přínosy a poté dle charakteru řešení je nasadit postupně nebo v rámci jednoho krátkodobého projektu.

Mobilní platformy pro vaše aplikace

V roce 2014 činí chytré telefony podle IDC 73,4 % všech prodaných „chytrých koncových zařízení“ schopných připojení k internetu, PC patří 16,8 % a tabletům 12,5 %. Do roku 2019 by se pak situace měla ještě posunout směrem ke smartphonům, kdy by podle stejných analytiků měly tržní podíly (v počtu kusů) činit 77,8 % pro smartphony, 11,6 % pro PC a 10,7 % pro tablety. Dodejme, že podle stejného zdroje v loňském posledním čtvrtletí poprvé došlo k meziročnímu poklesu prodejů tabletů.

Do trhu koncových zařízení ale pravděpodobně významně promluví příchod nových Windows 10 od Microsoftu. Lze očekávat, že výrazně zvýší atraktivitu tabletů v podnikové sféře, hůře ale lze odhadnout, co to bude znamenat z hlediska aplikací. Mohlo by se zdát, že vzhledem ke zpětné kompatibilitě bude snadné prostě spustit již existující odpovídající aplikace na těchto tabletech, ale lze očekávat, že alespoň část uživatelů bude očekávat změny v uživatelském rozhraní tak, aby uvedené aplikace byly optimalizovány pro dotykové ovládání. Nicméně u další části uživatelů může převládnout konzervativní přístup.

Pokud tedy jde o využití mobilních aplikací ve vlastním IT ekosystému, jasněji by mělo být během několika následujících čtvrtletí, kdy se ukáže, jak úspěšný systém Windows 10 na mobilních zařízeních v podnikovém prostředí skutečně je. Existuje nemalá šance, že si zde rychle získá výraznou popularitu na úkor dosavadních platforem iOS a Android.


(4. 5. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Mobilní byznys: Využijte příležitostí, které se tu nabízejí

Mobilní zařízení – chytré telefony, tablety, hybridní produkty, ale třeba i takzvané wearables - nabízejí při použití v podnikání řadu...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1824)