O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Moody's: ČEZ si poradí s pádem cen elektřiny lépe než Verbund

Na srovnání dvou evropských energetických gigantů, společností ČEZ a Verbund, se ve své aktuální zprávě zaměřuje společnost Moody's. Konstatuje v ní mimo jiné, že ČEZ je v lepší pozici než Verbund poradit si s klesajícími cenami elektrické energie. Riziko ovšem vidí v budování nových zdrojů jaderné energie.

Analytici agentury Moody's upozorňují, že ačkoli jsou ziskovost společnosti ČEZ i Verbund úzce spojena s vývojem cen na německém trhu elektrické energie, ČEZ je v lepší pozici než Verbund a lépe si tak poradí s klesajícími cenami.

Zpráva společnosti Moody's blíže porovnává ČEZ i Verbund a upozorňuje na řadu společných prvků: Obě firmy jsou většinově vlastněny státem (Českou republikou, resp. Německem), fokusované na výrobu elektrické energie a jejich obrat zásadním způsobem závisí na cenách elektřiny v Německu.

Zpráva předpokládá pokračující tlak na pokles cen elektřiny na německém trhu. Hlavní příčinou lepší pozice společnosti ČEZ je v této situaci podle Moody's struktura jejích výrobních kapacit, složených převážně z uhelných a jaderných elektráren. Ta podle Moody's dovoluje ČEZu pružněji snižovat náklady v období, kdy cena elektřiny klesá.

Moody's rovněž upozorňuje, že ČEZ dokáže prodávat svou elektřinu delší dobu dopředu, protože jeho zdroje jsou výrazně stabilnější než ty společnosti Verbund; ta do větší míry využívá obnovitelných zdrojů energie. Obě společnosti provozují rovněž distribuční síť a mají i další aktivity - nicméně výsledky společnosti ČEZ jsou vzhledem ke struktuře a rozsahu jejích dalších aktivit podle zprávy Moody's méně závislé na změnách cen elektrické energie.

Analytici Moody's ovšem upozorňují rovněž na strategii firmy ČEZ zaměřenou na vybudování nového zdroje jaderné energie - a spatřují v ní potenciální riziko pro budoucí rating. Současně konstatují, že v tomto bodě se zaměření společností ČET a Verbund výrazně liší.


(11. 10. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(114)