Jakkoli se může zdát, že na rozdíl od rychlé digitalizace firemních procesů se ve veřejné správě snad nikdy nezbavíme papírů přenášených od jednoho úředníka k druhému, i tady se věci pomalu mění k lepšímu. Jistě, jak kde. Analytici společnosti Gartner před pár dny přišli s desítkou strategických technologií, které doporučují veřejné správě.
A co přesně doporučují? Existenci „digitálních pracovišť“, tedy pracovišť, která stále digitálně vzdělanějším zaměstnancům veřejné správy umožní pracovat efektivněji. Za významné považují rovněž vícekanálové propojení s občany - zjišťování jejich potřeb na základě analýzy dat nebo třeba zapojení občanů do komunikace s veřejnou správou prostřednictvím sociálních sítí.
Nutno je otevřít přístup k jakýmkoli datům - s minimálními výjimkami. A vlády mají podle Gartneru poskytnout občanům také e-ID, tedy univerzální elektronické občanské průkazy, které mimo jiné usnadní bezpečnou komunikaci občanů s veřejnou správou.
Zaměstnanci veřejné sféry by měli využívat analytické systémy, které jim umožni nacházet a odstraňovat neefektivity v systému poskytování služeb občanům. Internet věcí by měl dovolit poskytovat občanům podrobné informace o službách, jako je veřejná doprava nebo parkování, ale také třeba optimalizovat svoz odpadu. A chytré stroje, například autonomní prostředky veřejné dopravy, zefektivnit poskytování služeb.
Digitální komunikační platforma by měla usnadnit komunikaci s občany, ale třeba také jakékoli povinné platby. A je-li řeč o technologickém jádru digitalizované veřejné správy, Gartner doporučuje ještě využít softwarově definovanou architekturu systémů, aby bylo možno snadno provádět potřebné změny, a zajistit bezpečnost systému s ohledem na reálné, nikoli imaginární hrozby.
Zní to pro ČR stále ještě jako sci-fi?
I tak vám přeji
Pěkné léto!
Petr Mandík, editor OnBusiness.cz
V podnikatelské sféře je to přece jen jednodušší. Pokud se pohybujete v ní, inspiraci můžete najít třeba v našem letním speciálu Podnikání ve 21. století.