O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Mobilní aplikace čTečka bude povinná, testovat se budou i plně očkovaní zaměstnanci

Firmy mají od 17. ledna povinně testovat zaměstnance, a to i ty, kteří jsou již naočkovaní třetí dávkou. Již od 3. ledna se pak všude tam, kde je u zákazníků a klientů vyžadováno prokazování se certifikáty o očkování nebo o prodělané nemoci, zavede povinnost provozovatelů kontrolovat platnost certifikátů prostřednictvím mobilní aplikace Ministerstva zdravotnictví čTečka.

Vláda dnes projednala a odsouhlasila několik změn v protiepidemických opatřeních Ministerstva zdravotnictví. V maloobchodě a službách se od 30. prosince pro hudební a taneční kluby a diskotéky ruší pravidlo o povinném usazení a odstupu zákazníků a pravidlo, že není možné do provozovny pustit více osob, než kolik je uvnitř míst k sezení. U provozoven stravovacích služeb, hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték, heren a kasin se také ruší povinnost provozovatele aktivně bránit ve vnějších a vnitřních prostorech provozovny shromažďování osob ve vzájemné vzdálenosti menší než 1,5 metru.

Od 3. ledna se toto opatření navíc upraví tak, že se zrušení povinnosti aktivně bránit shromažďování osob dotkne i dalších provozoven a služeb, kde je až dosud vyžadováno, jako jsou například tržnice, bazény či lanovky. Dále se od 3. ledna všude tam, kde je u zákazníků a klientů vyžadováno prokazování se certifikáty o očkování nebo o prodělané nemoci, zavede povinnost provozovatelů kontrolovat platnost certifikátů prostřednictvím mobilní aplikace Ministerstva zdravotnictví čTečka.

Od 4. ledna se na třetí dávku očkování budou moci registrovat všechny osoby starší 18 let, které mají minimálně 5 měsíců od dokončeného očkování.

Ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že firmy mají od 17. ledna povinně testovat zaměstnance, a to i ty, kteří jsou již očkovaní třetí dávkou. Nicméně ke schválení opatření ještě nedošlo, má k němu dojít po jednání se zástupci odborů a zaměstnavatelů.

Antivirus s otazníkem

Kabinet Petra Fialy rozhodl také o pozastavení druhého období uznatelnosti výdajů režimu B Cíleného programu podpory zaměstnanosti Antivirus od 1. ledna 2022. Vláda chce podle svých zástupců prověřit, zda jsou vysoké finanční prostředky vyplácené státem na tento program vynakládány dostatečně efektivně. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto provede analýzu nastavení parametrů a posouzení efektivity režimu Antivirus B. Ten je určen pro refundace, kdy je zaměstnanec na překážce v práci ze strany zaměstnavatele kvůli dopadům epidemie koronaviru, jako jsou omezení odbytu či omezení dodávek výrobních vstupů. Program Antivirus A pro refundaci platů zaměstnanců v karanténě či izolaci poběží dál do 30. června 2022.

Platy ve veřejné sféře porostou méně

Vláda rovněž revokovala usnesení předchozí vlády o navýšení platů ve státním a veřejném sektoru. Běžným zaměstnancům státních úřadů a veřejných institucí zůstanou platové tarify v roce 2022 na úrovni roku 2021.

„My jsme už dopředu avizovali, že chceme místo plošného navyšování platy zvyšovat především lidem, kteří v první linii bojují s covidem-19. To chceme udělat následujícím způsobem: Policie, vojáci, hasiči dostanou navíc měsíčně 700 korun do tarifu. Zaměstnanci v sociálních službách budou mít navýšenou tarifní část o 700 korun. Zdravotníci získají navíc šest procent. A pak, jak jsme už také dopředu oznámili, chceme navýšit platy pedagogickým pracovníkům v regionálním školství, což odpovídá i naším předvolebním slibům. Toto navýšení se bude pohybovat ve výši dvou procent,“ shrnul přijaté změny v platových tarifech předseda vlády.

Vláda současně rozhodla, že navrhne i zmrazení platů všech ústavních činitelů, a to po dobu jednoho roku. „Ministerstvo práce a sociálních věcí už připravuje příslušnou novelu zákona,“ upřesnil premiér Fiala. Zákon chce vláda prosadit v Parlamentu co nejrychleji v režimu legislativní nouze.


(29. 12. 2021 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Koronavirus a COVID-19: Zásahy vlády, dopad na ekonomiku

Koronavirus a COVID-19 jsou aktuálně nejvýznamnějšími tématy nejen běžné populace nebo zdravotníků, ale také podnikatelů a ekonomů. Jak dopadá šíření...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6291)