O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Mnohé firmy plánují propouštění, některé profese ale chybějí

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2021 utlumené náborové aktivity. 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 9 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 77 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2021 hodnotu -1 %. Po sezónním očištění je jeho hodnota + 1 %. Plyne to ze zprávy ManpowerGroup.

V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro první čtvrtletí 2020 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 509 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2021 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

„Na trhu práce probíhá několik protichůdných tendencí. Vidíme masivní odchody lidí z gastronomie, úplně zamrzlý trh práce ve výrobě, nábory v e-commerce a logistice, nedostatek lidí s technickým profilem a velmi omezenou schopnost trhu přesouvat velké počty lidí do jiných sektorů,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Zaměstnavatelé ve třech ze čtyř kategorií očekávají v příštím čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší náborové plány hlásí mikroorganizace s Indexem -7 %, následované malými organizacemi s Indexem -6 % a středními organizacemi s Indexem -1 %. Zaměstnavatelé ve velkých organizacích vykazují Index +7 %.

Porovnání podle odvětví

Zaměstnavatelé ve čtyřech ze sedmi odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové plány hlásí odvětví Ostatní služby (Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura; Doprava, skladování a komunikace) s Indexem +8 %. Nárůst počtu pracovních příležitostí očekávají odvětví Zpracovatelský průmysl (+3 %), Stavebnictví (+2 %) a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům (+1 %). Oproti tomu Ubytování a stravování hlásí pesimistický výhled s Indexem -28 %. Částečný pesimismus pozorujeme v odvětví Ostatní výroba (Výroba a rozvod el., plynu a vody; Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov; Těžba nerostných surovin) s Indexem -6 % a Velkoobchod a maloobchod s -2 %.

Největší propouštění přišlo v gastronomii, hotelnictví a cestovním ruchu, kde podle našeho aktuálního průzkumu bude nadále 28 % firem propouštět. Lidé uvolnění v této oblasti hledají práci nejčastěji ve službách, logistice a administrativě. Masivně reagují na pozice recepčních, administrativní podpory, obchodní pozice nebo na práci v zákaznickém servisu. Vedle toho mnoho výrobních firem potřebuje nové zaměstnance, ale počet uchazečů jim oproti době před pandemií ještě poklesl. Vládní program Antivirus sice zabránil propouštění, ale také zastavil přirozenou fluktuaci zaměstnanců, kteří nechtějí jít v této době do nejistoty,“ řekla Jaroslava Rezlerová.

Regionální srovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé v regionu Čechy očekávají v příštím čtvrtletí příznivé náborové aktivity s Čistým indexem trhu práce +4 %. Zaměstnavatelé v Praze ale očekávají utlumený trh práce s Indexem -2 %. Morava hlásí oslabení náborových aktivit s Indexem -8 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím Praha hlásí mírné zlepšení náborového prostředí o 1 procentní bod. Index v Čechách lehce oslabil o 1 procentní bod a na Moravě oslabil o 8 procentních bodů.

Dopady pandemie COVID-19 na zaměstnanost ve světě

Respondentům průzkumu byla položena otázka „Kdy očekáváte, že se vaše náborové aktivity vrátí k úrovni před pandemií COVID-19“. 23 % firem řeklo, že se tak stane do 12 měsíců, z toho 5 % do 3 měsíců. 64 % firem tvrdí, že se k původní výši náboru nevrátí nikdy. Toto očekávání se oproti minulému čtvrtletí zhoršilo o 10 %, kdy si to myslelo 54 % firem.

Výsledky průzkumu pro první čtvrtletí 2021 ukazují, že zaměstnavatelé ve 34 ze 43 zemí a oblastí plánují v nadcházejícím čtvrtletí zvyšovat počet pracovních sil. Zaměstnavatelé v 7 zemích a oblastech očekávají snižování počtu pracovních sil a ve dvou stagnující trh práce. V porovnání s předchozím čtvrtletím náborové aktivity posílily ve 32 ze 43 zemí a oblastí, oslabily v šesti a zůstaly beze změny v pěti. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku náborové plány oslabily ve 33 zemích a oblastech, posílily v šesti a zůstávají beze změny ve čtyřech. Nejsilnější trh práce očekávají v příštím čtvrtletí zaměstnavatelé na Tchaj-wanu, ve Spojených státech, Austrálii a Brazílii, zatímco nejslabší náborové aktivity hlásí Panama, Švýcarsko, Rakousko a Hongkong.


(7. 1. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5727)