O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Mistrovství světa ve fotbale 2014: Favoritem bude Brazílie, tvrdí PwC

Letošní mistrovství světa ve fotbale začne ve čtvrtek 12. června v brazilském Sao Paolu - a my se na něj dnes podíváme z neobvyklého pohledu: Analytici PwC předpověděli pomocí svých ekonometrických modelů úspěch jednotlivých týmů. Jak si tedy, alespoň podle PwC, jednotlivé týmy povedou?

Ekonom společnosti PwC Dan Broadfield uvedl: „Když jsme analyzovali medailové šance jednotlivých zemí na olympijských hrách, objevili jsme silnou vazbu mezi počtem získaných medailí a velikostí ekonomiky. U fotbalového mistrovství ale žádný takovýto vztah neplatí. Naopak významnou roli zde hraje to, kolik mají jednotlivé země k dispozici hráčů, jak je v které zemi fotbal populární, jak silnou má tradice a jaká byla forma týmu v posledních letech.“

Výsledkem analýzy všech klíčových proměnných je „PwC World Cup Index“, který hodnotí potenciál každé země. Ten prý jednoznačně ukazuje, že Brazílie je vzhledem k tradici a výhodě domácích v letošním roce favoritem. Německo, Argentina a Španělsko jí budou největšími soupeři.

Detaily: PwC World Cup Index

Výsledky podle PwC ukazují, že v průměru mohou hostitelské země očekávat postup o 2 kola dále, než kdyby hostitelem nebyly. Pozitivně na tým působí také prostředí domácího regionu, především známé klimatické podmínky a silná podpora fanoušků. To letos dává jednoznačnou výhodu týmům Latinské Ameriky. Statistiky totiž hovoří jasně. Evropská země zatím nikdy v historii nevyhrála mistrovství světa pořádané na americkém kontinentě a pouze jedenkrát se latinskoamerické zemi podařilo zvítězit na mistrovství světa v Evropě, a to Brazílii v roce 1958 ve Švédsku.

Názory na určení tzv. skupiny smrti se však rozcházejí. O toto označení mezi sebou bojují skupiny D a G, ty nejsilnější pro tento rok. John Hawksworth, hlavní ekonom PwC Velká Británie, uvedl: „Skupina D má nejvyšší celkové kombinované skóre v našem indexu, a proto je považována za tzv. skupinu smrti. Uruguay, Anglie a Itálie jsou země se silnou fotbalovou tradicí. Všechny patří do první desítky tabulky světového poháru všech dob a vyhrály 7 z předchozích 19 mistrovství světa.“

Studie PwC uvádí několik ukazatelů, které do značné míry vysvětlují rozdíly ve výkonnostech na světovém poháru v jednotlivých zemích. Jedná se o počet registrovaných fotbalistů, účast na zápasech klubů nejvyšší ligy či počet nabídek na pořádání světového pohárů, a zda jde o zemi Evropy či Latinské Ameriky. Model PwC porovnává body dosažené na základě těchto proměnných s body reálně získanými na předchozích šampionátech. Ty ukazují, zda daná země očekávání dosáhla, či nikoliv.

Brazílie v tomto modelu překonává očekávání nejvíce ze všech porovnávaných zemí. Její reálně dosažené skóre je o 95 bodů vyšší, než to, které náš model předpokládá. Vykazují dlouhodobě lepší výsledky než ostatní země s podobným počtem registrovaných hráčů a úrovní klubové účasti.

A jak Mistrovství světa ve fotbale 2014 dopadne ve skutečnosti? To se ukáže už zakrátko.


(10. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1200)