Ministerstvu obrany zřejmě chybí odpovídající koncepce, což mu umožňuje nákup vojenské techniky bez náležitě zdůvodněné potřeby. Je to náhoda, nebo záměr? Tak se lze ptát poté, co Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil výsledky své kontroly. V rámci jeho kontrolní akce bylo prověřeno celkem 13 zadávacích řízení - a pouze ve čtyřech případech šlo o otevřené řízení nebo postup otevřenému řízení obdobný. V ostatních devíti případech byl z různých důvodů osloven pouze jeden dodavatel. Prověřeny byly akce s celkovými výdaji více než 5,8 mld. Kč!
NKÚ upozorňuje, že do doby ukončení kontroly nezpracovalo Ministerstvo obrany koncepční materiál, který by podrobněji stanovil výstavbu a rozvoj pozemních či specializovaných sil s konkrétním vymezením cílového stavu, materiálních potřeb a finančních a časových požadavků na jejich naplnění. To mělo za následek nesystémové nákupy vojenské techniky a materiálu. Kontrola se zaměřovala na léta 2008-2012.
Věcné, časové a finanční podmínky pro pořizování vojenské techniky, které stanovily kontrolované programy, byly podle NKÚ v průběhu jejich realizace zásadním způsobem upravovány a měněny, a to jak s ohledem na množství, tak co do výše cen pořizovaného majetku.
Problémy byly identifikovány například při nákupu souprav chemického pozorovatele. Podle investičního záměru z července 2005 mělo být nakoupeno 129 souprav za téměř 65 mil. Kč. Na základě výsledků vývoje a provedených vojskových zkoušek upravilo MO specifikaci a snížilo počet souprav z požadovaných 129 na 87, čímž došlo ke zvýšení ceny za soupravu z 501 tis. Kč na 752 tis. Kč, tj. cca o 50 %.
Jiný program byl finančně navýšen o 42 %, a to zejména z důvodu dodatečně zařazeného nákupu speciálních vozidel, která měla být urychleně využita v zahraničních misích. Část těchto vozidel pořízených v roce 2010 za více než 121 mil. Kč nebyla v zahraničí z důvodu změny vojenskopolitické situace dosud nasazena.
Ve zprávě se píše rovněž o oblíbeném tématu osobních padáků. Důvodem pro pořízení nových souprav osobních padáků měla být podle zprávy NKÚ obnova padákové techniky a její doplnění na počty potřebné k provádění kvalitního výcviku a možnému bojovému nasazení. Ministerstvo v únoru 2006 předpokládalo podle původní specifikace nákup 300 nových souprav padáků s předpokládanou cenou 40 mil. Kč. Kontrolou bylo přitom zjištěno, že MO v té době mělo na skladě 712 souprav padáků VTP-100, pořízených v roce 1996 za 120,1 mil. Kč. Tyto padáky byly od pořízení pouze uskladněny a nebyly kromě zkušebních seskoků využívány. V roce 2009 po ukončení jejich technické životnosti vydalo MO rozhodnutí o jejich nepotřebnosti. V roce 2010 byly fyzicky zlikvidovány.
MO podle zprávy NKÚ vydalo v červenci 2006 registrační list na akci s parametry 300 souprav osobních padáků za 40 mil. Kč. V listopadu 2006 snížilo MO uvažovaný počet pořizovaných souprav padáků na 200, což při zachování předpokládané celkové ceny 40 mil. Kč zvýšilo předpokládanou cenu jedné soupravy ze 133 tis. Kč na 200 tis. Kč, a to bez bližšího zdůvodnění.
NKÚ provedl kontrolu celkem třinácti akcí a její výsledky jsou pro daňového poplatníka chmurné. Pokud jsou závěry kontroly správné, existuje vážné podezření, že na Ministerstvu obrany se peníze bez skrupulí takřka doslova vyhazovaly z oken.