Inkasní agentury zpracovaly během loňského roku v České republice pohledávky v objemu přes 23 mld. Kč. Průměrná výše pohledávky řešená inkasní agenturou v roce 2013 klesla o 2380 Kč a činila 13 565 Kč. A pohledávky za domácnostmi činily 87,2 % počtu pohledávek předaných do správy inkasním agenturám v daném roce. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu trhu mimosoudního inkasa v České republice provedeného Asociací inkasních agentur ve spolupráci se společností EY.
„Poslední tři roky na mimosoudním trhu přibývalo pravidelně okolo 2 milionů pohledávek ročně. Ač vymahatelnost klesala a dál klesá, činil objem těchto pohledávek ještě v roce 2012 okolo 30 mld. Kč. Jenže časy se mění, z trhu pomalu některé společnosti začaly ustupovat, došlo k první velké fúzi a nyní i vidíme proč. Věnovat se mimosoudnímu inkasu v době, kdy neexistuje žádná právní jistota a kdy se provize z mandátní správy pohledávek blíží k nule, přičemž neustále dochází ke změně pravidel, dopadající na toto odvětví, má své následky. Stejně tak nepomáhají stále se zvyšující snahy chránit dlužníky na úkor většiny řádně platících občanů,“ říká Vladimír Gazárek, prezident Asociace inkasních agentur.
Dalším závěrem průzkumu je trvající nižší zájem inkasních agentur o koupi pohledávek za současných podmínek. Počet odkoupených pohledávek u respondentů průzkumu činil jen 3,8% z jimi řešených pohledávek v roce 2013. Inkasní agentury loni zpracovaly přibližně 1,7 milionu nových pohledávek v objemu cca 23 mld. Kč a vytváří podle svých materiálů 1 600 pracovních míst.
„Snížení počtu nových pohledávek vidím zejména ve zpřísnění pravidel poskytování úvěrů bankami a nefinančními institucemi v minulých letech, jejichž důsledkem je nyní méně úvěrů v selhání. Také věřitelé investovali v posledním období nemalé částky do interních vymáhacích procesů a snaží se maximálně využívat vybudované interní kapacity na úkor outsourcingu, ač je to mnohdy finančně méně výhodné. Drobnou zásluhu bych také připsal zvýšení finanční zodpovědnosti dlužníků obecně a zlepšení finanční gramotnosti obyvatel,“ vysvětluje Radek Laštovička, manažer oddělení poradenství pro finanční instituce společnosti EY.
Průměrná výše tržeb z inkasní činnosti v roce 2013 byla 52,4 mil. Kč, v porovnání s rokem 2012 (60,3 mil. Kč) se tedy jedná o 13% meziroční pokles. „Výhled vývoje pro rok 2014 je mírný růst, avšak je méně optimistický, než před rokem, kdy nakonec došlo k propadu trhu. Přestože věřitelé stále zdokonalují své interní procesy vymáhání a k inkasním agenturám se tak dostávají pohledávky horší kvality a později, stále se jim daří prokazovat svůj přínos,“ komentuje Laštovička.
V pořadí již šestého průzkumu se zúčastnil rekordní počet 24 inkasních agentur, mezi kterými byli téměř všichni významní hráči na trhu. Podle odhadu tak průzkum pokrývá 80 % trhu inkasních služeb v České republice. Sběr dat a jejich vyhodnocení se uskutečnily v březnu a dubnu 2014.