O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

MF: Databáze úhrad zdravotního pojištění a zlevnění Státní pokladny

Ministerstvo financí sestavilo databázi údajů o nákladech nemocnic a srovnání úhrad zdravotních pojišťoven. Cílem je zmapování a následné vyhodnocení informací o poskytované zdravotní péči a úhradách v akutní lůžkové péči, která tvoří největší podíl vynaložených prostředků v systému veřejného zdravotního pojištění. Databáze obsahuje finanční toky v pětileté časové řadě v rozsahu téměř 100 miliard korun ročně ve zhruba 150 nemocnicích. Ministerstvo se pochlubilo také zlevněním provozu Státní pokladny.

„Tento projekt je unikátní svým rozsahem a strukturou vstupních dat,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš. Databáze obsahuje přes 9 milionů hospitalizací, 100 milionů dokladů a přibližně 500 milionů kódů výkonů, léků a materiálů za období pěti let. „Již první výstupy poukazují na značné rozdíly v úhradách za výkony, nákladech za léky a zdravotnické prostředky a za srovnatelnou péči mezi jednotlivými nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami,“ dodal.

Sestavení databáze je podle MF ČR jen počáteční fází dlouhodobého procesu podpory systémových změn v oblasti financování zdravotnictví a zvyšování ekonomické efektivity poskytované zdravotní péče. Data budou dále využívána zejména pro podporu kontrolní a regulační úlohy Ministerstva financí a Ministerstva zdravotnictví, pro zprůhlednění finančních toků mezi poskytovateli zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami, pro zvýšení ekonomické efektivity poskytované zdravotní péče a pro snížení nadbytečných nákladů. Cílem je také optimalizace systému veřejného zdravotního pojištění a podpora společné revizní činnosti zdravotních pojišťoven. Ministerstvo financí proto vytvořilo odbornou pracovní skupinu, která se bude uvedenou oblastí zabývat.

Provoz Integrovaného informačního systému Státní pokladny

Ministerstvo se pochlubilo také zlevněním provozu Státní pokladny. U stávajícího dodavatele hardwarové podpory se na příští rok podařilo vyjednat úsporu 71,8 milionů korun. Se Státní tiskárnou cenin byl podepsán Dodatek ke smlouvě, kterým bylo prodlouženo stávající plnění na další období v délce jednoho roku.

„Po náročných vyjednáváních se nám podařilo výrazně snížit cenu hardwarové podpory pro Státní pokladnu. Budeme také lépe využívat stávajících kapacit moderního Národního datového centra,“ uvedl první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Jedná se již o druhou výraznou slevu, kterou se od začátku letošního roku podařilo Ministerstvu financí na provozu systému Státní pokladny vyjednat. V únoru podle zástupců Ministerstva došlo díky vypsání otevřeného výběrového řízení na aplikační podporu IISSP a změně provozovatele k úspoře přibližně 70 procent provozních nákladů.

„Nákup IT systémů pro státní správu je jednou z nejproblematičtějších oblastí veřejných zakázek. Státní správa má dokonce smlouvy, které byly uzavřeny již v 90. letech. Důsledným vyjednáváním se nám daří výrazně šetřit,“ pochlubil se ministr financí Andrej Babiš.


(22. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1473)