O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

MF ČR: Jak je to s dotací pro GE Aviation

Ministerstvo financí se v minulých dnech ohradilo proti tvrzením, podle kterých principiálně odmítá dotační podporu americké firmě GE Aviation k výstavbě továrny na turbovrtulové motory pro 500 zaměstnanců. Ministerstvo financí je dle svých zástupců pro, ale odmítá realizaci v podobě, která je podle něj všestranně výhodná pro firmu, zatímco český stát, resp. jeho daňoví poplatníci, nesou naprostou většinu nákladů i rizik.

Samotné výstavbě továrny musí podle zprávy ministerstva předcházet fáze výzkumu a vývoje, na kterém firma plánuje spolupracovat se strojní fakultou ČVUT, neboť je zapotřebí počáteční certifikace vyráběných motorů na evropské standardy. Výrobce si podle MF ČR představuje, že vláda ČR nezávazně poskytne počáteční dotace ve výši zhruba 2,5 mld. Kč, která se vyčerpá a teprve poté se rozhodne, zda výrobu skutečně v Česku umístí. Takový přístup je dle ministerstva zcela v rozporu se zásadami zodpovědné správy veřejných financí.

"Ministerstvo financí podporuje strategickou spolupráci státu s významnými investory. Není však možné, aby na straně státu převažovala rizika, zatímco na straně investora jen získané výhody. Vzájemně prospěšná a udržitelná spolupráce je možná jen za rovnoměrného vyvážení rizik i výhod pro oba partnery. Z toho vyplývá, že případné dotace ze strany státu nemohou být poskytovány za nepřiměřeného rizika, že vynaložené prostředky státu přinesou zanedbatelný nebo žádný prospěch," říká se ve zprávě ministerstva.

Dotace pro ČVUT

ČVUT dle MF ČR požádala 30. června o dotaci z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. MF souhlasí s předfinancováním výzkumu ve výši 100 mil. Kč do rozhodnutí o přidělení evropské dotace, případně i s předfinancováním do výše jedné mld. Kč formou návratné finanční výpomoci. Ministerstvo průmyslu a obchodu však dle MF ČR trvá na riskantním závazku podpory bez záruky jakékoliv reciprocity ze strany firmy. Ta přitom dle MF ČR navíc požaduje desetileté daňové prázdniny.

"Resort průmyslu a obchodu vedle podceňování rizik, na které Ministerstvo financí od začátku upozorňuje, přehlíží i další závažné připomínky vznesené resorty životního prostředí, zahraničních věcí, školství, dopravy, zemědělství a v neposlední řadě úřadem vlády. V neposlední řadě nezodpovědně bagatelizuje možnost trestu za porušení zásady adicionality, kterému by se ČR vystavovala, pokud by zakázaným způsobem dotovala ze státního rozpočtu projekt, který je podporován z evropských fondů. Vítáme proto, že vláda na svém včerejším jednání přerušila projednávání dané věci. Doufáme, že do příštího projednávání se podaří se všemi připomínkami řádně vypořádat a nalézt dohodu o podmínkách spolupráce, ve kterých bude Česká republika vůči GE Aviation v pozici nikoliv podřízeného sluhy nýbrž sebevědomého a rovnocenného partnera," uvádí se ve zprávě MF ČR.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy za vhodný primární zdroj pro podporu tohoto projektu považují prostředky uspořené při spolufinancování jiných průmyslových projektů z evropských fondů v roce 2015. K těmto úsporám ve státním rozpočtu podle nich významně přispělo efektivní čerpání evropských peněz v minulém období Ministerstvem průmyslu a obchodu.


(14. 7. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2603)