O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

MF ČR: Ekonomika poroste v letech 2015 a 2016 jako divoká

Překvapivý nárůst ekonomiky v prvním čtvrtletí 2015 o 4,0 % meziročně vede MF ČR k revizi makroekonomické prognózy reálného růstu pro rok 2015 z 2,7 % na 3,9 %. Mění se i předpověď pro rok 2016. Co lze tedy očekávat?

Reálný HDP se podle MF ČR v 1. čtvrtletí vlivem jednorázových faktorů podstatně zvýšil. Tento mimořádný růst byl dán přírůstkem zásob, kde dle MF hrály roli zejména dva faktory:

  • nedokončené investice - z toho značná část infrastrukturních projektů – které jsou do doby jejich dokončení uváděny jako přírůstek zásob,
  • omezení doby prodeje tabákových výrobků se starým kolkem jenom do konce února 2015, čímž došlo k nutnosti doplnění zásob tabákových výrobků z nové výroby roku 2015 s novým kolkem. Tím se zvýšil výnos daně z tabákových výrobků v 1. čtvrtletí 2015 v pojetí národních účtů.

Ekonomický růst byl tažen domácí i zahraniční poptávkou. Meziročně se zvýšila spotřeba domácností o 2,9 % a vlády o 2,6 %, stejně tak došlo k růstu investic o 2,5 %. V zahraničním obchodu se zvýšil export o 7,8 %. Ještě rychleji se zvyšoval dovoz (o 9,0 %) pro uspokojení rychle rostoucí domácí poptávky související také s dovozovou náročností českého exportu.

Dobrou kondici ekonomiky potvrzují i další makroekonomické indikátory. Domácnosti nadále těží z velmi nízké inflace, která přispívá ke slušné kupní síly obyvatelstva. Na trhu práce dynamicky roste zaměstnanost a klesá míra nezaměstnanosti.

Struktura růstu HDP v 1. čtvrtletí tak ukazuje, že velká část zvýšení reálného výkonu ekonomiky byla dána investicemi a zásobami, které primárně neovlivňují daňový výnos.

Vývoj ekonomiky v letech 2015 a 2016

MF ČR očekává, že v průběhu roku 2015 bude ekonomika stimulována několika jednorázovými faktory. Má jít zaprvé o významně nižší ceny ropy. Odhaduje, že průměrná korunová cena ropy Brent by měla být o čtvrtinu nižší než v roce 2014.

Jako další pozitivní faktor dle MF působí čerpání prostředků z fondů EU z Programového období 2007–2013 (příspěvek 0,6 p.b. k růstu HDP), které je možno využít do konce roku 2015. Růst ekonomiky je dle MF dále posílen fiskální podporou poptávky (zavedení druhé snížené sazby DPH 10 %, slevy na dani z příjmů z fyzických osob, zvýšení starobních důchodů, platy ve státní správě).

Nečekaně silný růst ekonomiky v 1. čtvrtletí tohoto roku vede k revizi prognózy reálné dynamiky HDP v roce 2015 z 2,7 % na 3,9 %. Predikce předpokládá především rychlejší dynamiku investic a zohlednění již vykázaného přírůstku zásob. Růst spotřeby domácností a vládních institucí předpokládáme na úrovni předchozích prognóz. Prognóza nominálního růstu HDP se zvyšuje jen mírně ze 4,7 % na 4,9 %.


(7. 8. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Rok 2016 v byznysu: Plánovací kalendář, EET a další...

Zdá se vám, že mluvit právě teď o roce následujícím, tedy o roce 2016, je ještě příliš brzy? Nenechte se...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Tak za kolik
přijmeme to EURO ....má pan Singer plán za35 ...40 ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1986)