O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Města a obce s novým vedením: Jak jsou otevřená občanům?

Nové komunální koalice mají za sebou již více než šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich nových představitelů. A závěry jsou opravdu zajímavé.

Na portálu Nasipolitici.cz bylo představeno více než 150 nových životopisných profilů nově zvolených představitelů významných měst. Návštěvníci webu se opět mohou seznámit s podrobnými strukturovanými informacemi o aktuálních primátorech a radních Prahy a krajských měst či starostech dvaadvaceti pražských radnic.

Data získaná při monitorování výměn politiků na radnicích nabízí také srovnání způsobu, jakým jsou klíčové české radnice řízeny. Velké rozdíly panují v informační otevřenosti jednotlivých měst. „Velmi často slýcháme před volbami od politiků sliby otevřít zákulisí radnic veřejnosti, realita je však jiná,“ upozorňuje analytik sdružení Naši politici Vojtěch Srnka.

Otevřenost měst a obcí

Z analýzy podle sdružení například vyplývá, že široké veřejnosti snadno dostupné, tzv.“ rozklikávací“ rozpočty nabízí jen polovina krajských měst. I menší krajská města přitom hospodaří v řádech miliard korun. Podobně jsou na tom krajská centra i s ochotou zveřejňovat zápisy z jednání radních. Ochotná je k tomu pouze hl. m. Praha, České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec, Pardubice a Brno.

Některá města předběhla váhavý český stát a zřídila si vlastní registry smluv. „Nejčastěji se proti zveřejňování smluv argumentuje tak, že zatíží radnice a ohrozí konkurenceschopnost jejich společností. Radnice řady malých i velkých měst přitom smlouvy dávno uveřejňují,“ připomíná Srnka.

Zpráva díle uvádí, že nahlédnout do smluv umožňují čtyři krajská města, Praha a 7 jejích městských částí. Právě některé z pražských radnic uzavřely spolu s protějšky z Brna a s městem Ústí nad Labem koalici „Otevřená města“, která si pro zveřejňování smluv budují vlastní IT řešení, na kterém chtějí ušetřit i získat zajímavé analytické a kontrolní funkce.

Ze srovnání otevřenosti občanům vyšly nejlépe České Budějovice. Nabízí jak textovou formu zápisů z jednání Zastupitelstva, tak audio archiv a přímé video přenosy. Na webu jsou rovněž zápisy z jednání Rady a rozklikávací rozpočet, zveřejňovány jsou i městské smlouvy.

„Jsme rádi, že jsme podpořili zrovna tento projekt. Transparentnost hospodaření považujeme za jednu z hlavních priorit. Pevně věřím, že se současnému Parlamentu podaří schválit registr smluv v podobě, jakou prosazuje Rekonstrukce státu,“ doplnil Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci.


(18. 6. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1900)