O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Méně než 1/3 softwaru v ČR je nelegální, firmy se bojí rizik

Zajištění kybernetické bezpečnosti uvádějí manažeři jako hlavní důvod, proč se vyhýbat nelegálnímu softwaru. Obávají se zejména ztráty dat. Riziko právních postihů se v průzkumu BSA umístilo až na druhém místě. Česko má nejméně nelegálního softwaru ze zemí střední a východní Evropy, ale stále nedosahuje 28 %, což je průměr v EU.

Průzkum BSA zjistil, že 32 % softwaru instalovaného v tuzemských počítačích nemá řádnou licenci.„To představuje snížení o procentní bod oproti výsledkům předchozího průzkumu BSA zveřejněného v roce 2016. Komerční hodnota nelegálně instalovaného softwaru činila 3,2 miliardy korun,“ shrnuje Jan Hlaváč, mluvčí BSA pro Českou republiku.

Pokles množství nelegálního softwaru v Česku ovlivnily podle analytiků IDC především tyto trendy: „Míru směrem dolů tlačily hlavně nákupy nových softwarových produktů a využívání softwaru jako služby. Procento mohlo klesnout více, nebýt rostoucího množství softwaru na domácích počítačích, což je trend, který tlačí míru naopak směrem vzhůru,“ shrnuje výsledky analytiků Jan Hlaváč a dodává: „Ke zlepšení rovněž přispěl stabilní a soustředěný tlak na dodržování autorských práv k softwaru.“

Manažeři se bojí krádeží dat malwarem

Pro lepší pochopení dopadů užívání nelegálního softwaru vydala organizace BSA studii nazvanou Celosvětová studie užívání softwaru 2018: Správa softwaru — bezpečnostní nutnost, podnikatelská příležitost. Tato studie jasně kvantifikuje objem a hodnotu nelegálního softwaru instalovaného v osobních počítačích ve více než 110 zemích a regionech. Průzkum oslovil přes 23 000 respondentů z řad spotřebitelů, zaměstnanců a IT manažerů.

Z vyjádření IT manažerů a výsledků detailní analýzy, která je součástí průzkumu, vyplývá, že pokud je užívaný software nelegální, vystavují se firmy bezpečnostním rizikům, která mohou zcela ochromit jejich chod.

„IT manažeři v průzkumu uvedli, že se obávají hlavně rizika krádeže osobních a firemních dat způsobených malwarem, který může být šířen prostřednictvím nelicencovaného softwaru. Více než polovina dotazovaných IT manažerů proto uvedla, že hlavním důvodem, proč se vyhýbat nelicencovanému softwaru, je hrozba kybernetických útoků (54 %), přičemž riziko právních postihů uváděli až na druhém místě (43 %),“ dodává Hlaváč.

Česko má nejméně nelegálního softwaru v regionu

Česko může být pyšné na nejnižší míru nelegálního softwaru v zemích střední a východní Evropy, například Slovensko má míru pirátství 35 %, a Polsko dokonce 46 %. „Máme dokonce nižší míru pirátství než Itálie (43 %), Španělsko (42 %) a Portugalsko (38 %). Je ale stále co dohánět, s 32 % jsme výrazně nad 28% průměrem EU. Sousední Německo má 20%, a Rakousko dokonce 19% míru nelegálního softwaru,“ upozorňuje Hlaváč.

Užívání nelegálního softwaru podle zprávy sice klesá, nicméně stále je velice rozšířené. Nelegální software se po celém světě užívá stále ve velmi vysokém objemu: dosahuje plných 37 procent softwaru instalovaného v osobních počítačích — to oproti roku 2016 představuje pokles o pouhé 2 procentní body.

IT manažeři uvádějí, že užívání nelegálního softwaru je čím dál rizikovější a nákladnější. Malware pocházející z instalace nelegálního softwaru stojí společnosti po celém světě ročně zhruba 359 miliard amerických dolarů. IT manažeři rovněž uvádějí, že právě snaha vyhnout se datovým únikům a dalším bezpečnostním hrozbám z malwaru je hlavní důvod, proč dbají o to, aby veškerý software v jejich sítích byl zcela legální.

Firmy a organizace mohou učinit významné kroky k lepší správě softwaru již dnes. Studie ukazují, že společnosti mohou dosáhnout až třicetiprocentní úspory ročních nákladů na software, pokud implementují robustní správu softwaru (SAM) a program na optimalizaci softwarových licencí.


(20. 6. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4062)