O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Měli byste vědět: Zelené certifikáty jako potvrzení odběru z obnovitelných zdrojů

Elektronická burza s obnovitelnými zdroji? Tak s tím se v České republice nesetkáme. K zelené energii se však ve světě dostat dá, respektive si alespoň „koupit“ pocit, že ji odebíráme. Obchoduje se zde s takzvanými zelenými certifikáty. Nákup takového zeleného certifikátu je v podstatě potvrzením, že majitel certifikátu odebírá energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie. Jak to funguje a k čemu je to dobré?

Ivana Brdárska z Nova Green Energy, autorka komentáře
Ivana Brdárska z Nova Green Energy, autorka komentáře
Česká republika se musí obejít bez burzy s obnovitelnými zdroji energie. Ostatně ta neexistuje ani v jiných zemích. Primární je burza silové elektřiny. Na ní se ale obchoduje se všemi zdroji energie, která se v soustavě mísí. Pohromadě je tak elektřina jak z obnovitelných zdrojů, tak jaderných elektráren či uhelných elektráren apod. Na energetické burze licencovaní obchodníci nakupují a prodávají silovou elektřinu.

Co už však není tolik známé, je to, že ve světě se obchoduje s takzvanými zelenými certifikáty. Nákup takového zeleného certifikátu je v podstatě potvrzením, že majitel certifikátu odebírá energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů energie. V konečném důsledku je to však spíše jen pocit odběru zelené energie, neboť tato elektřina opět vstupuje do celé soustavy elektřiny.

Systém obchodování se zelenými certifikáty je založený na určení cílového podílu obnovitelné elektřiny na celkové výrobě elektřiny na území daného státu. Plnění této povinnosti se prokazuje odevzdáváním zelených certifikátů. Terminologie „zelený certifikát“ se používá v Evropě. V USA jsou známé jako „certifikáty obnovitelné energie“ (z angl. Renewable Energy Certificates – RECs). Jeden certifikát představuje vyrobení 1 megawatthodiny elektřiny. Co je definováno jako „obnovitelný“ v rámci certifikátu závisí na schématu obchodování. Obvykle se jedná o energii: Větrnou, solární, vlnovou a přílivovou, geotermální, vodní, z biomasy.

Zelené certifikáty: Jak to v praxi vypadá?

Jako příklad je možné uvést Rumunsko. Tam funguje podpora obnovitelných zdrojů energie (OZE) formou systému závazných kvót na nákup zelených certifikátů, které musí plnit dodavatelé elektrické energie. Zelené certifikáty vydává v určitém počtu na každou vyprodukovanou MWh operátor přenosové soustavy těm výrobcům elektrické energie, kteří jsou akreditovaní regulačním úřadem jako výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů elektřiny. Počet zelených certifikátů závisí na typu obnovitelného zdroje energie. Konkrétně v Rumunsku projekty akreditované do 31. 12. 2013 mají 2 zelené certifikáty za každou MWh vyprodukovanou větrnou energií a 6 zelených certifikátů za každou MWh vyprodukovanou solární energií. Celkově tak bylo uplynulý rok vydáno 10 092 238 zelených certifikátů.

Operátor přenosové soustavy vydává zelené certifikáty jednou za měsíc na základě dokladu o počtu vyprodukovaných MWh. Tento doklad o počtu vyrobených MWh elektřiny vydává za uplynulý měsíc distribuční společnost, do které je elektrárna připojena. Zelené certifikátu potom vlastník obnovitelného zdroje energie prodává na centralizovaném trhu se zelenými certifikáty (OPCOM). OPCOM je platforma pod záštitou státu, resp. regulačního úřadu.

Využíti zelených certifikátů

Zelené certifikáty kupříkladu v Rumunsku nakupují dodavatelé elektrické energie na základě systému závazných kvót. Kvóty ročně stanovuje regulační úřad za účelu postupného splnění závazku Rumunska v rámci evropského programu podpory OZE 20-20-20. Zelené certifikáty jsou tedy dodatečným příjmem pro projekty obnovitelných zdrojů energie, který se realizuje vedle prodeje elektrické energie. Elektrická energie se v Rumunsku prodává na trhu za tržní ceny podle aktuální nabídky a poptávky.

Environmentální hodnota

Zelené certifikáty mohou být obchodované odděleně od produkované energie. Řada zemí využívá tyto certifikáty jako prostředek podpory výroby a odběru elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Jedná se zejména o země jako Velká Británie, Nizozemí, Itálie Belgie, ale i Polsko, či Rumunsko a státy USA a další.

Ivana Brdárska, Nova Green Energy

Nova Green Energy je otevřený podílový fond, který se orientuje na investice do energetiky s primárním důrazem na obnovitelné zdroje. Více na novagreenenergy.eu.


(20. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1477)