Pozor na nový občanský zákoník. Některé změny, které přináší, práva spotřebitelů posiluje, jiné naopak. Velké diskuse se vedou mimo jiné o uplatňování záruky na zboží. Jak to tedy je s dosavadní dvouletou zárukou? Jak platí u produktů koupených před 1.1.2014 a jak pro produkty koupené později?
Zástupci časopisu dTest upozorňují, že pro spotřebitele je zásadní informací to, že smlouvy uzavřené do 31. 12. 2013 včetně se řídí starou právní úpravou, tedy občanským zákoníkem č. 40/1964 Sb., případně zákoníkem obchodním. Ke oběma předpisům existuje rozsáhlá judikatura a užití základních spotřebitelských práv v praxi nečiní velkých obtíží. Na zboží zakoupené v roce 2013 a dříve se tedy vztahuje zákonná záruka tak, jak jsme ji znali doposud.
Pokud zákazník půjde takovou věc reklamovat po Novém roce, nesmí podlehnout tvrzení, že podle nové úpravy už zákonnou záruku nemůže uplatnit, protože v novém občanském zákoníku prostě není. "Nejen že by obchodník zákazníka takovým tvrzením krátil na zákonných právech, ale navíc by se dopouštěl správního deliktu podle zákona o ochraně spotřebitele, za který hrozí pokuta od České obchodní inspekce až do výše tří milionů korun. Navíc obdoba zákonné záruky je i v novém zákoníku," uvádějí ve svém vyjádření zástupci dTestu.
Nový zákon připouští možnost, aby se obě smluvní strany dohodly, že po Novém roce na své právní vztahy použijí novou právní úpravu, přestože smlouva vznikla ještě před účinností nového zákoníku, tedy před koncem roku 2013.
„Někdy může být nová úprava výhodnější, v případě záruk však takový postup nedoporučujeme. Jsme sice přesvědčeni, že nový zákoník práva spotřebitelů až tak podstatně nemění, ale spotřebitelé by přišli například o novou záruční dobu v případě, kdy si věc nechají v rámci reklamace vyměnit za novou,“ vysvětluje Miloš Borovička, právní poradce dTestu.
Smlouvy uzavřené od 1.1.2014 se již budou řídit novým občanským zákoníkem s číslem 89/2012 Sb. Pro přesnost citujme přímo § 2165:
(1) Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.
(2) Je-li na prodávané věci, na jejím obalu, v návodu připojenému k věci nebo v reklamě v souladu s jinými právními předpisy uvedena doba, po kterou lze věc použít, použijí se ustanovení o záruce za jakost.
Zástupci dTestu ovšem varují, že dochází k jedné zásadní změně: Po výměně reklamovaného zboží za nové nezačne běžet nová dvouletá záruka, jako tomu bylo doposud. Záruční lhůta tedy bude jen 24 měsíců od data prvního nákupu zboží. Pro spotřebitele tedy bude výhodnější požadovat vrácení peněz než výměnu za nové zboží.