Pokud jste, stejně jako my v redakci, fanoušky slavného amerického seriálu House of Cards, nemohli jste v jeho třetí řadě minout díl s buddhistickými mnichy tvořícími z písku velký barevný obrazec, mandalu. Možná, že jste ale mandalu viděli jindy a jinde. Anebo o ní právě slyšíte poprvé. Tak či onak, myslím, že tu dává smysl se u její symboliky zastavit.
Tvorba mandal je tradicí tibetských buddhistických mnichů. Používá se k ní deska s nakresleným vzorem a drobné obarvené pískovcové kamínky, ze kterých se malým pilníkem drolí barevný písek. Ten se vzápětí trubičkou zvanou chak-pur umisťuje na desku se vzorem. Tvorba mandaly vyžaduje trpělivost a preciznost - může jít o práci pro několik osob na řadu dní.
Jakmile je náročné dílo dokončeno, přichází čas, kdy... Kdy je zničeno. Stačí několik pohybů rukou a po desítky hodin pečlivě tvořený jemný obrazec se promění ve směs barevných písků, kterou nasypete do nádoby a vrátíte zpět přírodě.
Celý rituál má symbolizovat pomíjivost – tedy něco, co máme my, lidé, velkou potíž přijmout. I proto je zřejmě tvorba a následné rituální zničení mandaly tak fascinující.
Bylo by jistě nemoudré vyvodit z celého rituálu nějaké jedno jednoduché konkrétní poučení. Každý jsme jiný a pro každého z nás plyne z pomíjivosti našeho života, všeho, co v životě tvoříme i všeho, co je kolem nás bez našeho přičinění, něco jiného. Pro každého z nás je ale bezpochyby užitečné si čas od času pravdu o pomíjivosti všeho připomenout.
Víc, myslím, není co dodat.
Petr Mandík, editor OnBusiness.cz