O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Mandala a smysl toho, co děláme

Pokud jste, stejně jako my v redakci, fanoušky slavného amerického seriálu House of Cards, nemohli jste v jeho třetí řadě minout díl s buddhistickými mnichy tvořícími z písku velký barevný obrazec, mandalu. Možná, že jste ale mandalu viděli jindy a jinde. Anebo o ní právě slyšíte poprvé. Tak či onak, myslím, že tu dává smysl se u její symboliky zastavit.

Tvorba mandal je tradicí tibetských buddhistických mnichů. Používá se k ní deska s nakresleným vzorem a drobné obarvené pískovcové kamínky, ze kterých se malým pilníkem drolí barevný písek. Ten se vzápětí trubičkou zvanou chak-pur umisťuje na desku se vzorem. Tvorba mandaly vyžaduje trpělivost a preciznost - může jít o práci pro několik osob na řadu dní.

Jakmile je náročné dílo dokončeno, přichází čas, kdy... Kdy je zničeno. Stačí několik pohybů rukou a po desítky hodin pečlivě tvořený jemný obrazec se promění ve směs barevných písků, kterou nasypete do nádoby a vrátíte zpět přírodě.

Celý rituál má symbolizovat pomíjivost – tedy něco, co máme my, lidé, velkou potíž přijmout. I proto je zřejmě tvorba a následné rituální zničení mandaly tak fascinující.

Bylo by jistě nemoudré vyvodit z celého rituálu nějaké jedno jednoduché konkrétní poučení. Každý jsme jiný a pro každého z nás plyne z pomíjivosti našeho života, všeho, co v životě tvoříme i všeho, co je kolem nás bez našeho přičinění, něco jiného. Pro každého z nás je ale bezpochyby užitečné si čas od času pravdu o pomíjivosti všeho připomenout.

Víc, myslím, není co dodat.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(7. 4. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1792)