O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Majitele loni změnilo nejvíce firem za 20 let

V roce 2013 změnilo majitele 14 126 firem, nejvíce za posledních dvacet let. Tento trend prý bude pokračovat i v nejbližším období. Historicky největší množství společností, které loni změnily vlastníka, je podle některých analytiků dalším ze znaků končící krize. Téměř polovina prodaných firem podniká v obchodu nebo oblasti nemovitostí. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

V loňském roce v České republice změnilo podle výše uvedeného zdroje majitele 14 126 firem, což je o 1 518 více než v roce 2012 a nejvíce za posledních dvacet let, kdy Bisnode tyto statistiky detailně sleduje. Téměř polovina prodaných společností podnikala ve velkoobchodu a maloobchodu (celkem 32 %) nebo oblasti nemovitostí (17 %).

„Nedávno jsme také analyzovali podnikatelskou základnu z pohledu vzniku a zániku firem podle oborů činnosti a výsledky byly poměrně shodné s touto studií. Velkoobchod a maloobchod je obor, kde dochází k velké fluktuaci firem. V takovém dynamickém prostředí je přirozené, že mnoho firem vzniká a zaniká, a také mění svého vlastníka. Podobnou charakteristikou disponují služby spojené s nemovitostmi, které jsou přímo závislé na hospodářském cyklu,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař.

„Dynamiku ekonomiky lze vhodně sledovat několika indikátory a jedním z nich je i počet nových firem a změn vlastnictví. Obě tyto charakteristiky v roce 2013 vykazovaly příznivé výsledky. Z posledních závěrů tak lze usuzovat, že se naší ekonomice blýská na lepší časy,“ dodává Řičař.


(22. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(741)