František a Robert Kudelovi jsou majoritními vlastníky Chropyňské strojírny. Když František Kudela v roce 1971 nastupoval jako strojní inženýr do strojírny, svého prvního zaměstnání, na post zámečníka, nemohl ještě vědět, že ji jednou bude se svým synem vlastnit. Byla tenkrát součástí velkého plastikářského závodu Technoplast. V roce 1992 si podal s kolegy privatizační projekt a následně založil akciovou společnost Chropyňská strojírna. Letos se stali držiteli prestižního ocenění EY Technologický podnikatel roku 2013 České republiky. Jaká cesta k tomu vedla?
Uvedená cena je součástí soutěže EY Podnikatel roku vyhlašované každoročně společností EY. Chropyňská strojírna je významným výrobcem svařovacích, montážních a dopravních linek, které dodává předním světovým automobilovým společnostem. Ve svém oboru se podle zástupců EY řadí mezi deset nejlepších hráčů v Evropě. František Kudela a Robert Kudela z Chropyňské strojírny, získali také titul EY Podnikatel roku 2013 Zlínského kraje, kde patří Chropyňská strojírna, mezi významné zaměstnavatele.
Když řízení firmy převzal syn Robert, nastartoval její dynamický rozvoj a strojírna dnes dodává předním automobilkám, jako jsou VW, Škoda nebo BMW, a ve svém oboru patří mezi deset nejlepších hráčů v Evropě. Je významným dodavatelem automatizovaných svařovacích, montážních a dopravních linek. Výrobní program společnosti zahrnuje výrobu svařovacích a montážních přípravků, kontrolních zařízení, jednoúčelových strojů, forem pro vstřikování plastů a elektrorozvaděčů.
Vedle unikátní technologie obrábění, tzv. cubingu, si majitelé firmy nejvíce zakládají na kvalitě svých zaměstnanců a na vysoké produktivitě práce a pracují na další expanzi firmy směrem na východ. Před dvěma lety založili pobočku v ruském Nižném Novgorodu a se společníkem realizovali také akvizici Slavia Tools v Detvě na Slovensku. Po dokončení nové montážní haly v Chropyni pak nakoupili 100 % akcií společnosti Ramira SA se sídlem v Rumunsku. Zvažují také vstup na čínský trh. Automobily jsou společnou vášní obou pánů i ve volném čase. Když jim čas a rodina dovolí, věnují se rádi veteránům.
„V zemích, které disponují silnou podnikatelskou základnou a příznivým prostředím pro podnikání, roste celková životní úroveň a kvalita života. V České republice se snaží podnikat, uvádět na trh nové výrobky nebo zvyšovat kvalitu služeb jen přibližně každý pátý Čech. Podnikatele je tak třeba všemi dostupnými prostředky podporovat, nejen proto, že dávají práci a pomáhají významně k rozvoji regionů i celé České republiky. Těší mě, že letošní ročník soutěže EY Podnikatel roku opět přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu v podnikání lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play," říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice.
Ocenění pro nejlepšího technologického podnikatele roku je udělováno v rámci soutěže EY Podnikatel roku pořádané společností EY ve spolupráci se sdružením TUESDAY Business Network. Do kategorie EY Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, jehož společnost technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívá.
V porotě kategorie EY Technologický podnikatel roku 2013 zasedli: Ivan Pilný – předseda poroty, TUESDAY Business Network, Ondřej Bartoš – Credo Ventures, Jiří Beneš – 3TS Capital Partners, Jaroslav Klíma – TESCAN, Technologický podnikatel roku 2011, a Josef Suska – HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007.