Podnikání v České republice v loňském roce ukončilo 15 044 kapitálových firem, což je téměř o pětinu víc než v roce 2018. Počty zaniklých firem se nepřetržitě zvyšují již od roku 2014. Znamená to předzvěst krize? Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
„Podnikatelské aktivity loni nejčastěji ukončovaly firmy, které byly založeny v období od toku 2007 do 2010. Jedná se o subjekty, které byly založeny v období krize,“ zhodnotila data analytička Bisnode Petra Štěpánová. Z 15 044 firem, které byly loni vymazány z obchodního rejstříku, jich 85 % bylo zlikvidováno, ostatní zanikly formou fúze s dalším podnikatelským subjektem nebo jiným způsobem. „Současně s tím, že v roce 2019 vzniklo nejméně firem za poslední tři roky, je zřejmé, že naši ekonomiku čekají horší časy,“ dodala Štěpánová.
V ČR bylo ke konci loňského roku registrováno 507 019 akciových společností a společností s ručením omezeným. „I když se celkový počet firem v ČR každoročně zvyšuje, čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem v daném roce vzniklých a zaniklých firem, je stále nižší a nižší. Zatímco v roce 2014 na jednu zaniklou firmu připadalo téměř 5 nově založených, letos to je méně než 2,“ uzavřela analytička Bisnode.
V počtu zaniklých firem má Praha výrazný náskok před ostatními regiony. Z 15 044 firem, které byly v roce 2019 vymazány z obchodního rejstříku, jich 56 % mělo sídlo v hlavním městě. Necelá desetina zrušených firem měla sídlo v Jihomoravském kraji.
Z pohledu oborů činnosti bylo zrušeno nejvíc firem, které podnikaly v oblasti pronájmu a správy nemovitostí, obchodu a služeb. Největší podíl zaniklých firem byl u společností, které své aktivity vyvíjely v oblasti poradenství v podnikání, činnosti bezpečnostních agentur, maloobchodu s farmaceutickými přípravky, výroby magnetických a optických médií a developmentu.