O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Lidé začínají šetřit. Alternativou vůči šetření je investování

Vlna inflace, která se letos vyšplhala na téměř 15 procent, má vliv na životní náklady jednotlivců, rodin i žen na mateřské dovolené. Zdražuje nejen bydlení a energie, ale i potraviny a potřeby pro děti, jako jsou plenky, léky nebo drogerie. Česká vláda stihla zvýšit životní a existenční minimum a podniká kroky také ke zvýšení rodičovského příspěvku až o 15 procent. Rodiče přitom navíc naráží na růst cen při běžných výdajích i školou povinných dětí, jako je doprava či stravování. Ke zlepšení jejich dlouhodobého kapitálu přitom může pomoct zhodnocování financí prostřednictvím investic.

Zvýšená míra inflace se promítá do cen zboží pro výchovu a výživu dítěte. Náklady na jídlo a bydlení tak výrazně zatěžují rodinné finance a životní úroveň. Situaci nepomáhá ani energetická krize, zvyšování cen pohonných hmot, které atakují hranici hranici 44 korun, a další rostoucí položky jako úroky, hypotéky a úvěry. Mnohé rodiny jsou nuceny výrazně šetřit nebo sáhnout na své úspory. Řešení, které z dlouhodobého hlediska slibuje efektivnější účinek, je investování. Do povědomí se dostává strategie zhodnocovat své finance s vizí budoucího výnosu.

„Co se naší finanční stability týče, zažíváme náročné období. Vnímáme zvýšenou míru zájmu o investování ze strany matek a rodičů s malými dětmi. Podle prognóz rodiče intenzivněji řeší, jak se situace s inflací bude vyvíjet do budoucna, když jejich potomci vyrostou. Pomalu se vytrácí relikt vkladních knížek a přichází na řadu digitální a moderní řešení. I když situace momentálně nedovolí zhodnocovat velké finanční položky, i malý vklad může v budoucnosti přinést velké ovoce,“ říká Eva Hlavsová, spoluzakladatelka investiční platformy Fondee.

Dostupné zhodnocení ušetřených peněz je zbraň v ekonomické krizi

Současná ekonomická krize se přitom výrazně promítá do zvýšených měsíčních nákladů novopečených rodičů. Ceny plenek a kojenecké výživy meziročně vzrostly přibližně o 8 procent. Podle Českého statistického úřadu však další ceny stoupají každý měsíc. V případě běžných potravin, jako je zelenina, cukr a mléko, je to v dubnu průměrně až o 2 procenta. To se odráží také na cenách stravného pro starší děti a žáky.

I to jsou impulzy, které vedou rodiče k novému pohledu na investice. I běžná populace, která se potýká se zvyšováním cen, má proto právě teď motivaci porozhlédnout se po desítkách investičních příležitostí. Matky na mateřské dovolené tak vybírají z možností, které jejich ztížená situace umožňuje. Dostupná řešení jsou k dispozici pro každého, kdo nechce inflaci jen přihlížet, ale aktivně hledat nástroje k zakonzervování svých finančních prostředků, které v dnešní době ztrácejí hodnotu rychleji než kdy předtím.


(30. 6. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

investice
julu.cz/investment-offer...
Investování
Cestu investic jsme si vybrali i my. Nedokážeme šetřit, nebo alespoň já, tak musím mít tak velký příjem, abych šetřit nemusel a přitom mi zbývaly peníze na účtu. Jsem střelec, jdu do všeho po hlavě a ...
Tyjo, díky za zajímavý článek. Kdybych měl z čeho, tak bych určitě investoval. Já ale stejně jako mnoho dalších prostě musím šetřit kde to jen jde. Teď jsem třeba začal šetřit i na nákupech přes inter...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6543)