O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nenechte si ujít: Nové pozoruhodné IT produkty pro rok 2023
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Lidé začínají šetřit. Alternativou vůči šetření je investování

Vlna inflace, která se letos vyšplhala na téměř 15 procent, má vliv na životní náklady jednotlivců, rodin i žen na mateřské dovolené. Zdražuje nejen bydlení a energie, ale i potraviny a potřeby pro děti, jako jsou plenky, léky nebo drogerie. Česká vláda stihla zvýšit životní a existenční minimum a podniká kroky také ke zvýšení rodičovského příspěvku až o 15 procent. Rodiče přitom navíc naráží na růst cen při běžných výdajích i školou povinných dětí, jako je doprava či stravování. Ke zlepšení jejich dlouhodobého kapitálu přitom může pomoct zhodnocování financí prostřednictvím investic.

Zvýšená míra inflace se promítá do cen zboží pro výchovu a výživu dítěte. Náklady na jídlo a bydlení tak výrazně zatěžují rodinné finance a životní úroveň. Situaci nepomáhá ani energetická krize, zvyšování cen pohonných hmot, které atakují hranici hranici 44 korun, a další rostoucí položky jako úroky, hypotéky a úvěry. Mnohé rodiny jsou nuceny výrazně šetřit nebo sáhnout na své úspory. Řešení, které z dlouhodobého hlediska slibuje efektivnější účinek, je investování. Do povědomí se dostává strategie zhodnocovat své finance s vizí budoucího výnosu.

„Co se naší finanční stability týče, zažíváme náročné období. Vnímáme zvýšenou míru zájmu o investování ze strany matek a rodičů s malými dětmi. Podle prognóz rodiče intenzivněji řeší, jak se situace s inflací bude vyvíjet do budoucna, když jejich potomci vyrostou. Pomalu se vytrácí relikt vkladních knížek a přichází na řadu digitální a moderní řešení. I když situace momentálně nedovolí zhodnocovat velké finanční položky, i malý vklad může v budoucnosti přinést velké ovoce,“ říká Eva Hlavsová, spoluzakladatelka investiční platformy Fondee.

Dostupné zhodnocení ušetřených peněz je zbraň v ekonomické krizi

Současná ekonomická krize se přitom výrazně promítá do zvýšených měsíčních nákladů novopečených rodičů. Ceny plenek a kojenecké výživy meziročně vzrostly přibližně o 8 procent. Podle Českého statistického úřadu však další ceny stoupají každý měsíc. V případě běžných potravin, jako je zelenina, cukr a mléko, je to v dubnu průměrně až o 2 procenta. To se odráží také na cenách stravného pro starší děti a žáky.

I to jsou impulzy, které vedou rodiče k novému pohledu na investice. I běžná populace, která se potýká se zvyšováním cen, má proto právě teď motivaci porozhlédnout se po desítkách investičních příležitostí. Matky na mateřské dovolené tak vybírají z možností, které jejich ztížená situace umožňuje. Dostupná řešení jsou k dispozici pro každého, kdo nechce inflaci jen přihlížet, ale aktivně hledat nástroje k zakonzervování svých finančních prostředků, které v dnešní době ztrácejí hodnotu rychleji než kdy předtím.


(30. 6. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Tyjo, díky za zajímavý článek. Kdybych měl z čeho, tak bych určitě investoval. Já ale stejně jako mnoho dalších prostě musím šetřit kde to jen jde. Teď jsem třeba začal šetřit i na nákupech přes inter...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6543)