O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Liberalizace železniční dopravy i podpora Českých drah

Vláda odsouhlasila otevírání trhu na železnici na vybraných pěti tratích. To ale podle Ministerstva dopravy neznamená, že by Ministerstvo nehájilo České dráhy. Na Žofínském fóru věnovanému železniční dopravě to řekl ministr Dan Ťok.

Podle ministra Ťoka je častým klišé, že ministerstvo působí proti zájmům Českých drah. „Já chci zdůraznit, že zájmem ministerstva dopravy je podporovat národního dopravce ČD. Musím ale k tomu přidat, že to bude v rámci platných pravidel a směrnic,“ uvedl na Žofínském fóru ministr dopravy.

Vláda svým usnesením ze září 2014 schválila harmonogram otevírání trhu veřejných služeb na železnici prostřednictvím nabídkového řízení. „Vláda rozhodla, že se bude soutěžit pět tratí, jedna se začala soutěžit, a to sice linka R16 Plzeň – Most a i když antimonopolní úřad kvůli režijnímu jízdnému soutěž zrušil, zadali jsme napřímo objednávku této trati dopravci GW Train Regio a.s., která začne na trati jezdit od nového jízdního řádu 2016/2017,“ řekl ve svém projevu Ťok.

Další nabídková řízení probíhají na železničních linkách R14 Liberec – Pardubice, R15 Liberec – Ústí nad Labem, R5 Praha – Ústí nad Labem – Karlovy Vary – Cheb společně s linkou R20 Praha – Roudnice nad Labem – Ústí nad Labem – Děčín a na lince R17 Ostrava – Opava - Krnov – Olomouc.

Ministr dopravy také zmínil k tématu otevírání trhu na železnici vzájemné uznávání jízdních dokladů, které provází liberalizaci železniční dopravy ve všech evropských státech a které v současnosti řeší ve svých studiích ministerstvo dopravy. Zmíněna byla i otázka financování regionální železniční dopravy, se kterou vláda počítá až do roku 2034 a za tímto účelem uzavřela s jednotlivými kraji smlouvu s pravidly na financování.


(25. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2876)