O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Levný stavební materiál - koupit ho lze s velkými slevami, v ČR je ale drahý

Stavitelé, kteří letos plánují začít stavět dům či byt, musí mnohdy počítat s výrazně vyššími náklady, a to v řádu stovek tisíc až jednotek milionů korun. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) totiž vzrostly ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v únoru meziročně o 13,8 procenta. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 10,4 procenta. Přesto lze stavět levněji.

"Právě neustále se zvyšující ceny ve stavebnictví stojí za zdražováním nových bytů a domů. U nového bytu za šest milionů korun letos investor oproti loňskému roku zaplatí o 726 tisíc korun více. To se samozřejmě promítne do konečné ceny, kterou zaplatí kupující. Ještě více pokračující zdražování ve stavebnictví nabourá rozpočet pro výstavbu rodinného domu. Pokud někomu ještě před rokem stačilo deset milionů korun, letos musí přidat ještě 1,21 milionu. To už je poměrně zásadní zdražení, kvůli kterému mnoho lidí nákup vlastního bytu či zahájení stavby rodinného domu minimálně na delší čas odloží," komentuje situaci Evžen Korec, ředitel Ekospolu.

Existuje nějaké řešení. Zdálo by se, že ho lze najít jen obtížně. "Nekončící růst cen zvyšuje už tak extrémně špatnou dostupnost vlastního bydlení, pomalejší však bude také budování a obnova potřebné infrastruktury. Otázkou je, kdy se situace otočí. Signály z trhu sice ukazují, že menší zásoba zakázek nutí stavební firmy ostřeji soutěžit o každou větší stavbu, což by mohlo vést k většímu tlaku na snižování nabídkových cen. U cen stavebních materiálů však takový vývoj zatím bohužel vidět není. Situace se tak v nejbližších měsících pravděpodobně příliš nezmění," říká Korec.

Při pohledu do diskusních fór na sociálních sítích ale situace už zdaleka nevyznívá tak pesimisticky. Řada drobných stavebníků se tam chlubí nákupy stavebního materiálu v zahraničí, především v Polsku. Ušetřit prý lze oproti ČR třetinu i polovinu nákladů. V České republice se totiž nyní řada prodejců zřejmě snaží maximálně využít nepřehledné inflační situace a zdražují nikoli proto, že musejí, ale proto, že si chtějí razantně navýšit zisky.

Komentáře z praxe ukazují, že problémem není ani dovoz stavebního materiálu z Polska, který snadno lze dohodnout přímo s prodejcem. Nelze tedy než jen doporučit při stavbě oslovit i polské prodejce. Ušetřit lze podle publikovaných zkušeností statisíce až miliony korun.


(3. 5. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Slevy
I u nás se dá koupit všechno se slevou, jen musíte vědět kde a jak :-) . Já všechno, co jde, objednávám přes internet z e-shopů, kde můžu uplatnit slevový kupón z https://slevovykupon.net/ . Ono se to...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6893)