Po několika letech nepřetržitého růstu jsou Pražané svědky prudkého poklesu cen nájmů bytů v Praze. V nabídce jsou nyní podle odhadů odborníků nově tisíce bytů původně určených ke krátkodobému pronájmu turistům, nicméně dlouhodobější bydlení nabízejí dokonce i některé hotely. To jsou všechno faktory, které tlačí ceny dolů. Lze tak najít nabídky na pronájem v hezkém bytě i za ceny pod 7000 Kč měsíčně.
Stačí jen nahlédnout do aktuální nabídky realitních serverů a je zřejmé, že nový koronavirus výrazně změnil situaci na trhu s pronájmem bytů k bydlení. Na trhu jsou tisíce nových bytů a přetlak nové nabídky tlačí ceny dolů. Přímo v Praze jsou nyní k dispozici desítky bytů s cenou do 7000 Kč měsíčně, tedy v ceně, která byla ještě před několika měsíci běžná spíše u pronájmu jednotlivých pokojů ve sdíleném bytě. Některá ubytovací zařízení dokonce za tuto cenu nabídnou malý pokoj i s příslušenstvím, koupelnou a WC, včetně poplatků za energie.
Na prostor náročnější nájemníci nyní nemusí mít problém sehnat nájem bytu 2+kk pod 10 000 Kč, také těch jsou v nabídkách desítky a jakmile si připlatí tisícovku či dvě navíc, výběr se rozšiřuje na stovky bytů v široké škále lokalit. Případně už lze za takovou cenu s trochou štěstí získat k pronájmu i byt 3+kk.
Podle řady ekonomů je vysoce pravděpodobné, že současná situace bude trvat řadu měsíců, protože se turisté do Prahy jen tak nevrátí. I po ukončení omezujících opatření lze očekávat jejich obavy z nákazy na cestách, případně i přísnější pravidla pojišťoven poskytujících cestovní pojištění. Ochlazení ekonomiky zřejmě také povede k nižšímu zájmu o nájem u lidí, kteří v Praze pobývali dlouhodobě a nyní je situace přiměla nebo přiměje k návratu domů, ať už do zahraničí nebo v rámci ČR.
Pro pronajímatele může být nyní situace složitá, obzvláště mají-li v bytě nájemníky, kteří nemají problém se rychle přestěhovat do levnějšího a lepšího. Mnohdy to bude znamenat, že budou-li chtít byt znovu pronajmout, budou muset jít s cenou dolů. Anebo nabídnout slevu stávajícím nájemcům. Pro nájemníky je zase ten pravý čas začít vyjednávat o snížení ceny nebo najít si levnější pronájem. Samozřejmě za předpokladu, že jsou ochotní se stěhovat. Byť lze očekávat, že v horizontu měsíců či let budou nájmy opět růst k předkoronavirovým hodnotám, úspora za období, než se tak stane, může činit částky v řádech tisíců či desetitisíců. A to už bude zřejmě leckomu stát za vyjednávání nebo za stěhování.
Pokud bude situace trvat delší dobu, lze předpokládat, že se nižší ceny pronájmů odrazí i v cenách bytů. Na trh by se mohly dostat byty, jejichž koupě byla kryta úvěrem a u nichž jejich majitele současná nejistota přiměje byt raději prodat než kumulovat ztráty. Na druhé straně kupující mohou vyčkávat, protože čím déle bude ekonomická nejistota trvat, tím pravděpodobnější - a významnější - pokles cen bytů může nastat.
Developeři a realitní kanceláře mají samozřejmě zájem tvrdit, že k žádnému poklesu cen realit nedojde - a také to jejich zástupci často tvrdí - ale realita se značnou mírou pravděpodobnosti bude odlišná. Byť je ve hře řada faktorů.
V Praze je dlouhodobý nedostatek bytů, který je způsoben jednak liknavostí stavebních úřadů, které novou výstavbu doslova blokují, jednak tím, že řada bytů je skupována právě jak za účelem jak krátkodobých, tak dlouhodobějších pronájmů. Lze předpokládat, že zájem o investiční byty nyní alespoň na nějakou dobu opadne. Je ovšem zřejmé, že jakékoli odhady budoucího vývoje je třeba brát s rezervou. Ať už sázejí na růst nebo na pokles cen.