O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Letní pohádka: O vládě ČR s pokrokovou vizí

Umíte si v Česku představit vládu s jasnou vizí, jak informační technologie pomohou zásadně posunout veřejnou správu vpřed? Vládu, která tuto vizi dokáže – dobrá, nebuďme maximalisty, tedy – dokáže alespoň částečně realizovat? Analytici Gartneru přišli s přehledem myšlenek, na které by se taková vláda mohla zaměřit...

Zde je stručný pohled na to, co navrhují: Digitální pracoviště – otevřená, s plochou organizační strukturou, demokratická a s digitálně gramotnými zaměstnanci. S občany se přitom komunikuje řadou kanálů – od těch archaických, jako je papírová pošta, po vládní weby a mobilní aplikace.

Data jsou otevřená a volně přístupná i pro strojové zpracování. Někomu se to může zdát zbytečné (a leckomu v české veřejné správě nepochybně i nebezpečné), ale lze očekávat, že využití potenciálu otevřených dat pro kontrolu veřejných institucí, ale i pro vlastní rozhodování o souvisejících problémech, bude stoupat.

ID karty v elektronické podobě pro občany. Použitelné pochopitelně mimo jiné pro autentizaci jak ve fyzickém, tak v digitálním prostředí. A veřejná infrastruktura využívající k monitorování i řízení technologie internetu věcí.

Samozřejmostí by měla být i škálovatelná interoperabilita veřejných informačních systémů a analytická řešení pomáhající přijímat správná rozhodnutí - mimo jiné i díky modelování dopadu různých opatření. A také využití infrastruktury, která umožní uvedené systémy efektivně provozovat, včetně technologií hybridních cloudů.

Ano, zní to jako letní pohádka, obzvlášť v zemi, kde to občas vypadá, že jedinou jednotící myšlenkou všech vládních politiků je Nenechat se chytit. Ale třeba (jednou) bude (opravdu trochu) líp.

Každopádně si užívejte krásné léto!

 

Petr Mandík, editor BusinessIT.cz, OnBusiness.cz


(6. 7. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1936)