O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Lego investuje v Kladně, přináší 600 pracovních míst

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na konci srpna jednal s generálním ředitelem společnosti LEGO Production, Michaelem McNultym, a ověřil si, jak jsou v praxi realizovány investiční pobídky této společnosti. Nejznámější světový výrobce "kostiček na hraní" realizuje v Kladně významnou investici, která má přinést 600 pracovních míst.

Mládek s McNultym jednal o investiční pobídce a budoucí spolupráci státu se společností, která prošla v posledních letech velkým rozvojem a ve svém závodě na okraji Kladna nyní zaměstnává 2 000 zaměstnanců. Prohlédl si novou výrobní halu C, podpořenou z této pobídky a otevřenou letos v dubnu, ve výstavbě je i další automatizovaný sklad. Společnost se v Kladně věnuje především dekoraci a kompletaci LEGO prvků, velkoobjemovému balení a výzkumu a vývoji dekoračních a balicích technologií, v Jirnech pak má své distribuční centrum.

Společnost o investiční pobídku zažádala v roce 2013. V podané žádosti uvedla záměr dále investovat v České republice ve výši 1,7 miliardy a vytvořit tak celkem 600 nových pracovních míst. Vzhledem k výši investice a počtu nově vytvořených pracovních míst schválila vláda tuto investiční akci jako strategickou. V červnu 2014 vláda investiční pobídku přislíbila.

"Je úkolem vlády vyvářet podněty a podmínky, které by činily investice v České republice pro podnikatele atraktivnější a zajímavější. Dlouhodobě se ukazuje jako výhodné doplnit přímou podporu investic tou nepřímou. V řadě ohledů se úleva na daních z příjmů ukáže pro firmu výhodnější než jednorázová dotace na nákup vybavení. Dnešní setkání se zástupci společnosti LEGO Production považuji za přínosné, s generálním ředitelem Michaelem McNultym jsme se shodli na společném zájmu na prohloubení spolupráce. Výrobní a vývojářské kapacity v kladenském závodě jsou pro firmu důležité, protože obsluhují mimo jiné strategické trhy střední a východní Evropy včetně Ruska, ale i další státy," komentoval schůzku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

"Tato celosvětově známá společnost působí v České republice už řadu let a produkty, které zde vyrábí, vyváží do celého světa, mimo jiné až do Austrálie," konstatuje generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera. "O jejích dobrých zkušenostech s tuzemským podnikatelským prostředím vypovídá i fakt, že v České republice výrobu již po několikáté rozšiřuje, její produkce neustále roste, ale také, že zde má klíčové funkce pro Evropu a Blízký Východ," dodává Karel Kučera.

Důležitá je dopravní infrastruktura

MPO ve spojení s agenturou CzechInvest podporuje i urychlení výstavby potřebné dopravní infrastruktury v okolí společnosti LEGO. Jednají o tom s Ministerstvem dopravy, pod které tato výstavba spadá. Dosavadní spojení je nevyhovující, protože osobní i nákladní doprava v oblasti je velmi hustá a je vedena přes obce Malé a Velké Přítočno, které nemají odpovídající dopravní kapacitu a jsou tak dopravou značně zatíženy.

Nový obchvat okolo Kladna by proto přivítala nejen společnost LEGO Production, ale i další firmy. Důležitý by však byl především pro místní obyvatele, kterým by ulevil od negativních dopadů přetížené dopravní komunikace.

Dodejme, že LEGO Production působí v ČR od roku 2000. Jeho továrna, která je umístěná v průmyslové zóně Kladno — Jih, je jednou ze čtveřice výrobních závodů, další jsou v Dánsku, Maďarsku a Mexiku, buduje se závod v Číně pro zásobování asijského trhu. V dubnu tohoto roku otevřela společnost v průmyslové zóně již svou třetí výrobní budovu. Celkově vyváží skupina LEGO Group stavebnice do více než 140 zemí světa a zaměstnává téměř 15 000 zaměstnanců. Kladenský závod se svými dvěma tisíci zaměstnanci, jejichž počet v předvánočním období ještě roste, je jedním z jejích nejdůležitějších výrobních podniků.


(10. 9. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2036)