O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kupujete nemovitost v Evropě? Nakupujte výhodně!

Silná konkurence na hlavních trzích s nemovitostmi v Evropě podněcuje přesun investorů z této oblasti na druhotné, méně nasycené trhy. Uvádí to studie Emerging Trends in Real Estate Europe 2015, kterou vydala poradenská společnost PwC a Urban Land Institute (ULI). Investory podle ní lákají především města s růstovým potenciálem, jako jsou Atény, Madrid nebo Lisabon.

Český realitní trh

Český realitní trh přitahuje investory ze všech oblastí nemovitostí. Rok 2014 byl z pohledu transakcí rekordním, a to speciálně díky několika významným prodejům, které se těžko v roce 2015 zopakují.

„Hlavním tématem českého realitního trhu byly tradičně kancelářské prostory. Jejich nabídka však přestává nacházet odpovídající poptávku, což se projevuje mírným nárůstem neobsazenosti a tlakem na ceny. Pro nájemníky to představuje ideální příležitost získat lepší prostory či snížit cenu, pronajímatelům však přibývají vrásky na čele, neboť nemají-li prémiovou či něčím unikátní nemovitost v žádané lokalitě, těžko do ní hledají a budou hledat nájemníky. Podobná situace je v maloobchodním sektoru. Plochou nákupních center se Česko přiblížilo nejvyspělejším zemím, a přilákat zákazníky, kteří navíc do obchodů chodí spíše za zážitkem než za nákupem, který třeba nakonec uskuteční přes internet, je stále složitější. Vedle dobré polohy začíná být pro obchodní centra klíčová specializace a jedinečnost. Proto se zaměřují například na víkendové nakupující, módní trendy či rodiny s dětmi,“ říká Olga Řehořková, specialistka na trh nemovitostí, PwC Česká republika.

„Největší boom očekávám v letošním roce v oblasti průmyslových nemovitostí a logistických center. Například expanze internetových obchodů sice ubírá zákazníky kamenným prodejnám v nákupních centrech, o to více je ale potřeba skladových center, kde se třídí a skladuje zboží pro zákazníky eshopů. Česká republika má z tohoto pohledu ideální polohu a v porovnání se západní Evropou stále levnou pracovní sílu. Celkové oživení ekonomiky pak vrací do hry o téma klasických průmyslových objektů a průmyslových zón,“ dodává Olga Řehořková.

Athény a Madrid jsou opět v kurzu

Studie PwC a ULI upozorňuje na zvýšenou popularitu investic do nemovitostí ve městech, která byla silně zasažena krizí. Právě v těchto městech pozorujeme v tomto roce dramatické posuny na žebříčku atraktivity směrem vzhůru - například Madrid (posun o 16 pozic), Atény (o 23 pozic), Lisabon (o 17 pozic). Zpráva dále uvádí, že i přes pokračující ekonomickou nejistotu v Evropě zůstává trh nemovitostí pro investory úrodnou půdou. Celkem 70 % z nich očekává letos větší příliv kapitálu v souvislosti s rostoucí poptávkou po nejexkluzivnějších nemovitostech.

„Investoři budou v roce 2015 čelit na trhu s nemovitostmi křehké rovnováze. Evropský trh je zaplaven kapitálem z celého světa. To je na jednu stranu velice příjemná starost, nicméně zde očekáváme nárůst cen vzhledem k nedostatku investičních příležitostí. Investoři tak budou muset své aktivity směrovat mimo hlavní trhy a zaměřit se na města a nemovitosti, o kterých možná původně vůbec neuvažovali,“ říká Michael Mullen, vedoucí realitní skupiny PwC v regionu střední a východní Evropy.

Největším problémem, který investoři očekávají, je snížení hodnoty jejich majetku v souvislosti s regulacemi a náklady na kapitál. Valná většina z nich (82 %) věří, že dostupnost vhodných nemovitostí bude mít střední nebo silný vliv na jejich podnikání v tomto roce. Následkem toho se investoři vybavení kapitálem ze státních a penzijních fondů z Asie a Severní Ameriky přesouvají do méně konkurenčního tržního prostředí, zaměřují se na méně atraktivní trhy, města i nemovitosti, které jim nabízejí větší příležitosti k rozvoji a růstu.

„Strategie bohatých investorů na evropském trhu nemovitostí je chytrá a sofistikovaná. Jejich potřeba uchovávat a rozšiřovat své bohatství, bude pro mnohé znamenat přesun z hlavních vyspělých trhů, kde je již jen málo příležitostí k dalšímu růstu, na trhy s potenciálem k dalšímu rozvoji a tedy i k vyšším výnosům. Investoři bedlivě sledují významné sociální a demografické trendy, které mění svět, ve kterém žijeme. Chytré investice míří do takových aktiv, jejichž hodnotu pozitivně ovlivní očekávaný populační růst, urbanizace, stárnoucí populace či technologické inovace,“ říká Michael Mullen, vedoucí partner právních služeb PwC v regionu střední a východní Evropy.


(18. 3. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1744)