O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kteří klienti nesplácejí své dluhy a proč

Kteří zákazníci mají nejčastěji problém s tím, aby dostáli svým závazkům? Ohroženou skupinou jsou při svých výpravách za výhodnými nákupy zejména ženy. Právě ony si berou podle statistik skupiny KRUK nejčastěji neúčelové půjčky do 10 000 korun, které pak nejsou schopny splácet. A mnohé z nezplácených půjček mají dokonce ještě nižší objem - pod 5 000 Kč. Nejvíce rizikových dlužníků je v Libereckém kraji.


„Zjistili jsme, že 34,2 % žen ve věku 18 až 24 let (oproti 31,1 % mužům stejné věkové kategorie) dluží nejvíce půjčky do 5 000 korun. Půjčky do 10 000 korun nesplácí 12,4 % žen s průměrným věkem 21 let, oproti 11,2 % mužů. U půjček do 20 000 korun se poměr mezi mužským a ženským pohlavím již zcela vyrovnává. Vyšší sumy půjčených finančních prostředků jsou již převážně v režii mužů,“ říká Veronika Kuřinová, PR a marketingová specialistka společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

„Z našich statistik rovněž vyplývá, že nejvíce zadlužených žen žije v Libereckém kraji (44 %), dále v Karlovarském (43,24 %) a Středočeském kraji (43,20 %). Nejméně pak v Pardubickém (40,35 %) a Zlínském (40,46 %) kraji," dodává Kuřinová.

Lidé, kteří si žijí nad poměry

„Lidé se nedělí na chudé a bohaté, ale na ty, kteří žijí nad své poměry, a ty, kteří znají své finanční limity. Častým důvodem, proč lidé nerespektují své limity a končí na dně, je potřeba 'udělat si nákupem radost po těžkém období'. Tak se nakupování stává drogou a jako každá droga i tato je jako nebezpečná doga, která člověka může za krátkou dobu roztrhat, ” vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš.

Mnozí dlužníci si podle zástupců společnosti KRUK neuvědomují, že pokud už vznikl dluh, že každá částka vyšetřená na jeho úhradu je krokem k osvobození se od zadlužení. A že dluh sám o sobě nezmizí, naopak k němu stále přibývají úroky. Nezvládnuté či neřešené dluhy nakonec končí u soudu a následně putují obvykle k exekutorovi. Situace zadlužené osoby se pak ještě více komplikuje.

„Hospodářská situace stále není stabilní, nezaměstnanost se udržuje na vysoké úrovni a platy – pokud vůbec – rostou velmi pomalu. Je proto nutné si stále připomínat, že máme moc nad svými výdaji, a jejich pečlivé sledování a plánování zabrání možným finančním komplikacím v budoucnu,“ doplňuje Kuřinová.


(23. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(617)