O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Krádeže v obchodech? V 99 % případů jen přestupky!

Drtivá většina (99 %) všech krádeží v obchodech je pouze přestupkem, takže obvykle končí pouze pokutou. Je jich ovšem tolik, že náklady na ně, které je třeba rozúčtovat na poctivé zákazníky, činí aktuálně téměř 2700 Kč na jednoho obyvatele Česka ročně. Vyplývá to ze statistik začleněného živnostenského společenstva Hospodářské komory České republiky, Českého klubu bezpečnostních služeb (ČKBS).

Jak zloději v obchodech kradou


Pracovníci bezpečnostního personálu uvádějí, že třeba v obchodě s obuví se často stává, že zloději kořist vynášejí přímo na nohou. Staré boty dají do krabice, a v nových, s nálepkami na podrážkách, se snaží dostat ven z obchodu.

V obchodě s potravinami zase zadrželi muže, který se snažil ukrást zmražené kuře tím, že jej ukryl na hlavě pod kloboukem. K prozrazení došlo tak, že maso začalo pod kloboukem tát. Známý je také případ, kdy dvě ženy v obchodě s látkami, omotaly tkaninu kolem těla a při odchodu s obchodu bylo strážným nápadné, jak rychle přibraly na váze.

Ostražití při odchodu z obchodu s nákupem by měli být ovšem i zákazníci. "Například v říjnu 2014 napadl v Praze neznámý útočník ženu nesoucí nákupní tašky. Útočník ji udeřil, pak vytrhl tašku a utekl. To samé se může stát komukoliv z nás. Dávejme si proto pozor na kapsáře, kteří se mohou objevit v obchodech a při nakládání nákupů do auta,“ varuje Vladimír Rambousek, prezident ČKBS.

Kde se krade nejvíce

Dle světové zprávy o krádežích v obchodech jsou největší ztráty v důsledku krádeží zaznamenávány v obchodech s oblečením, stavebními materiály, drogeriích a samoobslužných lékárnách. Většina zlodějů se prý přitom zaměřuje na značkové oblečení a drobné předměty s relativně vysokou hodnotou, jako jsou například holicí strojky, krémy a parfémy, elektronické přístroje, DVD a elektronické hry. Populární jsou také drahé potraviny, např. výživa pro miminka, vysoce kvalitní maso, káva a alkohol.

Lze krádežím nějak zabránit? Zvýšení o 5,6% výdajů na zabezpečovací techniku v roce 2012, což v rámci Evropy představuje více než 21 miliard euro, sice vedlo ke snížení počtů krádeží, ale podle aktuálních statistik ČKBS v důsledku snížení výdajů na zabezpečovací techniku v roce 2013 došlo naopak k výraznému nárůstu úrovně ztrát v Evropě, a to až o 7,8%.

V celé Evropě náklady spojené s krádežemi v obchodě činí 38,857 miliardy eur. Tento výdaj bývá rozúčtován poctivým zákazníkům obchodů. Na průměrnou evropskou rodinu to vychází přibližně na 150,33 EUR (98,12 euro v Česku).


(18. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Ona je otázka, jak to s těmi krádežemi skutečně je
Ochranky jsou ovšem druhý šmejd a podvod. O tom se moc nemluví a sám pochybuji, zda je počet zlodějů tak vysoký, jak se uvádí, nebo se jedná o umělé vyrábění zlodějů pomocí ochranek, které potřebují v...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(439)