Do skupiny elektrospotřebičů spadají stanovené výrobky, na které se vztahují ustanovení zákona o technických požadavcích na výrobky i řada technických norem. Je tomu tak mimo jiné vzhledem k vysoké míře rizika úrazu elektrickým proudem nebo požáru v případě, kdy nejsou dodrženy bezpečnostní standardy. Plnění povinností výrobců, dovozců a distributorů výrobků sortimentu elektro dozoruje průběžně Česká obchodní inspekce - a i v uplynulém období se setkala s řadou nedostatků. O jaké jde?
Nejprve předešleme, že v roce 2013 zkontrolovali techničtí inspektoři podle zdrojů ČOI v rámci 482 kontrol celkem 1104 různých modelů elektrospotřebičů, z nichž 171 vykázalo různé nedostatky, převážně v průvodní dokumentaci a povinném značení výrobků. Zákazy prodeje byly vydány na 1395 kusů výrobků v celkové hodnotě 223 183 Kč. Za porušení povinností stanovených právními předpisy uložila ČOI dosud 158 pokut ve výši přesahující 1,8 milionu korun.
Na monitorování výrobků elektro u distributorů v tržní síti a jejich následných kontrolách se podílely všechny inspektoráty ČOI i techničtí inspektoři, a to v rámci kontrolní akce zahájené 14. ledna a ukončené 25. října 2013. Inspektoři se v průběhu 482 kontrol zaměřili zvlášť na elektrické spotřebiče pro nejrůznější domácí použití, které spadají pod předmětové harmonizované normy řady EN 60335.
Kontroly ČOI probíhaly u 467 distributorů a u jednoho dovozce do EU. V dalších 14 případech se spolu s ČOI kontrol zúčastnily také další dozorové orgány, konkrétně Celní správa, Český telekomunikační úřad, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a živnostenské úřady.
Projekt byl zaměřen na stanovené výrobky dle příslušných nařízení vlády k zákonu č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky (tj. NV č. 17/2003 Sb., NV 616/2006 Sb.), na kontrolu dodržování požadavků na značení, návody a průvodní dokumentaci k výrobkům sortimentu elektro (dle ČSN EN 60335-1 a konkrétní předmětové normy pro daný výrobek dle části 2 ČSN EN 60335).
Předmětem kontroly bylo i označení shody CE na výrobcích. Kontrolovány byly nejrůznější elektrospotřebiče, jako jsou žehličky, zubní kartáčky, holicí strojky, zastřihovače vlasů, fény, žehličky na vlasy, mikrovlnné trouby, grily, topinkovače, varné konvice, nabíječe baterií, hubiče hmyzu, topidla, chladničky a další. U distributorů bylo kontrolováno také dodržování obecných povinností stanovených pro prodej výrobků zákonem o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.).
Nejčastějším nedostatkem při kontrole průvodní dokumentace k elektrospotřebičům bylo porušení povinnosti poskytnout informace v českém jazyce. V řadě případů nebyly výrobky vybaveny návodem k použití vůbec, nebo v přiloženém návodu chyběla některá z povinných informací. Nedostatky v návodech byly častěji zjišťovány u produktů méně známých výrobců, distribuovaných menšími provozovnami se smíšeným sortimentem zboží.
V průběhu dozorové akce byly podle ČOI zjištěny u elektrospotřebičů nejen trable s dokumentací, ale i následující technické nedostatky:
Elektrické páječky: několik typů bez stojanu, zjištěna nedostatečná ochrana před úrazem elektrickým proudem, bez zajištění bezpečného připojení do sítě, chybějící propojení ochranného vodiče
Elektrické svítilny: dva typy bez vhodného síťového adaptéru, bez zajištění bezpečného připojení do sítě
Světelné řetězy: u dvou typů nedostatečná ochrana před úrazem elektrickým proudem
Elektrická nabíječka baterií: bez zajištění bezpečného připojení do sítě
Elektrický invertor: nestandardní rozměry výstupní síťové zásuvky
Elektrická dětská lampa: nestandardní vidlice a závit na žárovku, volný přívodní kabel
Lepicí pistole (RAPEX N 191412): nebezpečí úrazu elektrickým proudem
V seznamu výrobků se zjištěnými nedostatky jsou opakovaně zastoupeny zejména páječky, svítilny a světelné řetězy. Typické jsou pro ně závady, které souvisí s připojením do elektrické sítě.
Oddělení technické kontroly v Praze bylo předáno k došetření celkem 10 typů výrobků, jmenovitě 6 typů mikrovlnných trub, 3 typy elektrických topidel a jedny elektrické saunovací kalhoty. Ve všech případech došetřovaných odbornými pracovníky oddělení technické kontroly u distributorů, kteří nakoupili výrobky v jiném státě EU, byly zjištěny nedostatky v dalším povinném značení, požadovaném právními předpisy.
Vzhledem k předmětu kontrolní akce, který spočíval zejména v kontrole značení a návodů k používání u vybraného sortimentu výrobků, bylo podle ČOI nezbytným předpokladem odborného dozoru využívání více než 100 technických výrobkových norem.
Celkem bylo při kontrole zakázán prodej 1395 kusů výrobků v udané hodnotě 223 183 Kč. Současně bylo uděleno 158 sankcí v celkové výši 1 854 500 Kč. Pokuty byly podle ČOI ukládány za porušení všech povinností stanovených právními předpisy, zjištěných v rámci této kontrolní akce.
Kontrolní akcí zaměřenou na elektrospotřebiče pokračoval projekt zahájený v roce 2012. Také v roce 2013 bylo ČOI dozorováno široké spektrum nejrůznějších elektrických spotřebičů vytipovaných ze skupiny výrobků elektro pro nejrůznější domácí použití. Byly kontrolovány výrobky renomovaných výrobců i výrobky méně známých značek. Kontroly probíhaly v celém spektru distributorů - od největších obchodních řetězců, přes specializované prodejny až k nejmenším provozovnám a stánkům se smíšeným zbožím.
Výsledky kontrol jsou podle ČOI z pohledu dodržování sledovaných požadavků neuspokojivé, a to zejména u distributorů v územní působnosti inspektorátů pro kraje Plzeňský a Karlovarský, Ústecký a Liberecký, Královéhradecký a Pardubický, Moravskoslezský a Olomoucký. Nedostatky byly zjišťovány zejména u elektrospotřebičů méně známých výrobců, které jsou dováženy ze třetích zemí a distribuovány provozovateli malých, nespecializovaných prodejen, v tržnicích a v místech, kde tvoří doplněk dalšího sortimentu. Z těchto důvodů budou specifikované kontroly výrobků sortimentu elektro pokračovat i nadále.