O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kontroly prodeje cigaret a tabáku: 306x porušeny předpisy

Prodej a skladování sortimentu tabákových výrobků jsou monitorovány Českou obchodní inspekcí průběžně po celý rok; aktuálně zveřejněné výsledky pak ukazují, že ve 3. čtvrtletí byly různé nedostatky prokázány ve 306 případech z celkem 805 kontrol. Při porovnání výsledků s předchozím obdobím došlo ke zvýšení poměru zjištění o téměř 6 %.

V období od 1. července do 30. září 2013 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na nabídku, prodej a skladování tabákových výrobků provedeno celkem 805 kontrol a porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno v 306 případech (tj. 38,0 %). Kromě specifického zaměření kontrol na oblast tabákových výrobků ověřovali inspektoři také plnění dalších povinností stanovených právními předpisy v kontrolní pravomoci ČOI.

Hlavně ve stánkovém prodeji se inspektoři podle materiálů ČOI často setkávají s porušením zásad poctivosti prodeje a také povinnosti řádně informovat spotřebitele o ceně výrobků a služeb, dále s používáním neověřených měřidel a neplněním dalších povinností uložených prodávajícím při nabídce a prodeji výrobků spotřebiteli.

Porušení režimu prodeje tabákových výrobků, tj. zákona o spotřebních daních, bylo ve třetím čtvrtletí 2013 zjištěno pouze v 5 případech: šlo o to prodej jednotlivých cigaret, prodej za cenu vyšší nebo nižší než je cena stanovená na nálepce nebo nabídka tabákových výrobků bez řádného označení. Celkem inspektoři zakázali prodej 532 ks zboží v hodnotě 21 284 Kč a používání 61 kusů neověřených měřidel.

Konkrétní prohřešky

V rámci kontrol bylo porušení zákona o ochraně spotřebitele celkem prokázáno v 342 případech, zákona o ČOI v 46 případech a dále zjistili inspektoři 28 porušení jiných právních předpisů. Některé kontrolované osoby tedy porušily více ustanovení jednoho zákona nebo i více zákonů.

Některá porušení zákona o ochraně spotřebitele: v 144 případech bylo zjištěno porušování zásad poctivosti prodeje (§ 3), v 87 případech nebyl spotřebitel seznámen s cenou (§ 12), 55 kontrolovaných osob porušilo povinnosti související s poskytováním informací o vlastnostech výrobků, rizicích a způsobu údržby, případně o správném použití (§§ 9, 10, 11), 28 prodávajících nevydalo doklad o koupi, ačkoli si jej spotřebitel požádal, popřípadě vydaný doklad neměl všechny náležitosti.

V průběhu kontrolní akce bylo porušení zákona o spotřebních daních (zák. č. 353/2003 Sb.), zjištěno celkem v 5 případech. Ve dvou případech se jednalo o prodej cigaret z otevřeného jednotkového balení, a po jednom případě bylo zjištěno porušení zákazu prodeje cigaret za cenu nižší, než cena pro konečného spotřebitele, porušení zákazu prodeje za cenu vyšší, než cena pro konečného spotřebitele, a prodej cigaret neoznačených řádně tabákovou nálepkou.

Tabákové výrobky lze prodávat pouze v uzavřeném jednotkovém balení s neporušenou tabákovou nálepkou. Konečnému spotřebiteli je možné prodat jednotlivě pouze doutníky a cigarillos, jejichž kusový prodej je povolen (z § 107).

Prodejce nesmí prodávat cigarety konečnému spotřebiteli za nižší cenu, než je cena uvedená na tabákové nálepce, nestanoví-li tento zákon jinak. To neplatí, jsou-li cigarety poskytnuty bezúplatně jako zkušební vzorky nebo k reklamním účelům (z § 110).

Prodejce nesmí prodávat cigarety konečnému spotřebiteli za vyšší cenu, než je cena uvedená na tabákové nálepce. Při prodeji cigaret za vyšší cenu, než je cena uvedená na tabákové nálepce, vzniká prodejci povinnost přiznat a zaplatit příslušnou daň (z § 112).

Tabákové výrobky s poškozenou tabákovou nálepkou nebo značené jiným způsobem, než je stanoveno, se považují za neznačené (z § 114).

Uložená opatření a sankce

Pro porušení povinností stanovených zvláštními právními předpisy byl prodávajícím uložen zákaz prodeje na 532 kusů zboží v celkové hodnotě 21 284 Kč a vydán zákaz používání 61 ks měřidel bez platného ověření. Ve sledovaném období uložily jednotlivé inspektoráty za zjištěné nedostatky 262 pokut, a to v celkové výši 1 243 500 Kč, další řízení nebyla ukončena nebo pokuty nenabyly právní moci.


(2. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(507)