O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Konečně snazší ekomerce: Jednodušší pravidla pro DPH v EU

Evropská Komise navrhla nová daňová pravidla pro zjednodušení přeshraničních on-line obchodů v EU. Už zřejmě nebude nutné, aby se internetoví obchodníci registrovali kvůli DPH v každé zemi, kde prodávají (což stojí okolo 8000 eur na zemi). Vznikne také centrální portál pro platby DPH on-line, což má snížit byrokracii a ušetřit firmám 2,3 miliardy eur.

Co dále zahrnují nová pravidla? Podniky s ročními on-line prodeji do 10 000 eur budou moct uplatňovat DPH pravidla, na které jsou zvyklé ve své zemi. Zruší se osvobození od DPH na zásilky ze třetích zemí do EU v hodnotě pod 22 eur, protože to znevýhodňuje EU podniky, které DPH musejí uplatňovat vždy. Tyto legislativní návrhy budou nyní předloženy Evropskému parlamentu ke konzultaci a Radě k přijetí.

Zavedením portálu pro platby DPH on-line pro celou EU („jednotného kontaktního místa“) se dle Komise významně sníží náklady na plnění povinností spojených s platbou DPH, což prý podnikům v EU přinese roční úspory ve výši 2,3 miliardy EUR. Nová pravidla také zajistí, že DPH se bude platit v členském státě konečného spotřebitele, čímž dojde ke spravedlivějšímu rozdělení daňových příjmů mezi zeměmi EU.

"Naše návrhy by členským státům pomohly kompenzovat současnou ztrátu DPH v souvislosti s internetovými obchody odhadovanou každoročně na 5 miliard EUR. Odhadovaná ztráta příjmů pravděpodobně do roku 2020 dosáhne 7 miliard EUR a je nutné okamžitě jednat," uvádí materiál Komise.

Andrus Ansip, místopředseda Komise pro jednotný digitální trh, v této souvislosti uvedl: „Plníme naše sliby a uvolňujeme elektronický obchod v Evropě. Již dříve jsme navrhli, aby doručování balíků bylo efektivnější a dostupnější, aby spotřebitelé byli při nákupech on-line lépe chráněni a abychom se vypořádali s bezdůvodným zeměpisným blokováním. Nyní odstraňujeme poslední překážku tím, že zjednodušujeme pravidla pro DPH. Dnešní návrh nejen podpoří podniky, zejména ty nejmenší a začínající, ale také zefektivní veřejné služby a zlepší přeshraniční spolupráci.˜“

Komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici k tomu uvedl: „Podniky v EU obchodující on-line nás žádaly, abychom jim ulehčili život. Dnes této žádosti vyhovíme. Velké i malé společnosti, které prodávají zboží a služby prostřednictvím internetu do zahraničí, budou nyní vypořádávat DPH stejným způsobem, jako kdyby realizovaly prodeje ve svých vlastních zemích. Znamená to méně promrhaného času, méně byrokracie a nižší náklady. Zároveň zjednodušujeme pravidla pro mikropodniky a začínající podniky, což jim usnadní přístup na nové trhy. Naše návrhy znamenají, že evropské vlády by měly mít k dispozici dodatečných 100 milionů EUR týdně, které budou moci použít na služby pro své občany.“

Nová pravidla by měla umožnit společnostem, které prodávají zboží na internetu, aby se snadno vypořádaly se všemi svými povinnostmi v oblasti DPH na jednom místě.


(14. 12. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2918)